Најновије

А ГДЕ ЈЕ БИЛА БРНАБИЋЕВА? Отварање изгледало као да је Вучић подарио аутопут и лично га изградио!

Одлично је што имамо аутопут, али то није историјски дан, рекао је уредник недељника Време Андреј у Новом дану на Н1.

Александар Вучић (Фото: Јутјуб)

За манифестацију свечаног отварања аутопута Обреновац-Чачак, која је заузела већину насловних страна дневних новина, каже да је изгледала као да је председник подардио пут и можда га лично изградио. Ивањи церемонију отварања оцењује као део кампање неговања култа личности председника Србије и маркетиншки осмишљене предизборне кампање за изборе који ће се одржати на пролеће. Померање рокова, нетранспарентност и друге контроверзе које су пратиле изградњу овог пута, према његовом мишљењу, не допиру до свести људи.

„У овој земљи не постоји одговорност одређеног дела људи блиских власти ни за шта. У Србији немају сви грађани иста права, него су неки једнакији од других“, напомиње Ивањи.

Он указује да то значи да нисмо демократско грађанско друштво и подсећа на истраживање вршено пре више година, а у којем је 70 одсто испитаника рекло да их баш брига у каквом ће политичком систему живети.

„Нисам видео поновљено истраживање, али ако видимо резултате избора, снагу Српске напредне странке и Александра Вучића, рекао бих да то одговара томе“, каже Ивањи.

Уредник Времена каже да је церемонију отварања гледао на телевизији и да нигде није видео Томислава Николића, који јесте био присутан, као ни премијерку Ану Брнабић.

„Само Вучић и Милорад Додик. Шта ће председник ту, зашто се Ана Брнабић није возила“, пита гост Дана уживо.

Најављивано је да ће овај пут повезати Србију са „братским народом у Црној Гори“, а отварању је присуствовао и опозициони црногорски политичар Андрија Мандић, који је у тој земљи осуђен на пет година затвора. Ивањи оцењује да је та изјава и посета Мандића била провокација и политичка порука у предизборне сврхе.

„Као што рекох, избори тек што нису са становишта власти, али то су све политичке поруке и то је тај систем да је вербално власт у Србији за мир, помирење и стабилност у региону, а да дела гворе нешто друго и дела су вечити низ неких ситних провокација“, објашњава Ивањи.

„Договори у политици се постижу далеко од јавности, ово је обострани шоу“

Данас ће се на Факултету политичких наука одржати трећа рунда округлог стола између представника опозиције и власти, а тема ће бити медији. Уводни део ће бити отворен за јавност и на њему ће учестовати Независно удружење новинара Србије (НУНС), док је Удружење новинара Србије (УНС) одбило да учествује у разговорима за медије који су затворени за јавност.

Такозване преговоре власти и опозиције на ФПН Ивањи види као обострани шоу и напомиње да када се жели постићи неки договор, у политици или у бизнису, то се не ради пред очима јавности.

„Политички преговори се воде ван очију јвности јер је тако лакше направити компромис или уступак. Тешко је да те директно гледа твоје политичко тело и ти ћеш нешто да направиш. Посматрам то као шоу и не видим било какве резултате. Са становишта опозиције не могу да попусте, са становишта власти не могу да пуцају себи у ногу и секу грану на којој седе. Пинк је партијска телевизија СНС, а РЕМ ништа не ради тим поводом, то је суштина“, објашњава уредник Времена.

Он истиче да власти и опозициа треба да преговарају, али не на ФПН већ би било нормално да се разговара и сучељавају мишљења у медијима са националном фреквенцијом „сваког боговетног дана“.

Савез за Србију је у недељу саопштио да ако власт не прихвати обавезујући документ о променама у РТС и РЕМ, тај савез ће прогласити бојкот избора. Гос Новог дана каже „фамозни бојкот“ и додаје да је под оваквим условима у медијима за опозицију тешко да учествује на изборима и да се не нада било каквим резултатима тих разговора.

Ипак, он напомиње да бојкот сам по себи није довољан и да би волео да чује шта после тога.

„Бојкотујеш изборе, СНС добије 100 одсто или 96 одсто добро. И онда идеш са тим – изгубили су легитимитет… ма какви. Унутрашње политички, мало је то нека грешкица, али мање-више све ће то другачије да се прода на медијима који су под контролом СНС. А што се међународне заједнице тиче, показали су да их је баш брига“, сматра Ивањи.

Уколико дође до бојкота, Ивањи пита шта ће то бити другачије него данас када опозиција бојкотује Скупштину Србије и локалне парламенте.

Говорећи о рекацијама на услов СзС, Ивањи каже да је реакција на услов који се односи на РЕМ да опозиција хоће да поставља своје људе у то регулаторно тело, а тамо су професионалци. Када је РТС у питању, из власти стиже одговор да су тамо „жути Бујке и жути Неша“ које су претходници СНС поставили.

„Са таквим утицајем на медије и на регулаторно тело, на томе се заснива могућност да се заташкавају сви озбиљни преступи који се дешавају, то је довољан разлог за бојкот“, верује Ивањи.

Прочитајте ОВДЕ какве су све контроверзе пратиле изградњу ауто-пута.

Извор: Н1

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА