Одлука је донета након што је, пре неколико месеци, у одбор те агенције изабран Насер Шаља, бивши командант терористичке ОВК, којег представници дипломатских мисија у Приштини сматрају неквалификованим, пише приштинска „Газета експрес“.
Филип Коснет, амерички амбасадор у Приштини, саопштио је да је поднео оставку на чланство у одбору ове агенције и образложио је своје напуштање подсетивши на став изнет на дан када је Шаља изабран.
„САД су поднеле оставку у Одбору косовске Агенције за поређење и верификацију имовине, као што је то учинила Велика Британија раније. Нец́емо наставити да учествујемо, јер руководство тог одбора служи личнијим и политичким интересима, више него људима. Избор неквалификованих особа на владиним позицијама штети имиџу Косова и губи поверење народа“, написао је Коснет на свом профилу на Твитеру.
Раније је амбасадор захтевао да се неквалификовани и они који заузму позиције кроз непотизам и клијентелизам — уклоне из (привремених) приштинских институција.
„Коснет“ је и пре неколико месеци јавно затражио да Шаља поднесе оставку на ту функцију, али парламент привремених институција у Приштини ипак није верификовао његов избор.
U.S. has resigned from KPVCA Board, as the UK did earlier. We won’t continue when its leadership serves personal and political interests rather than the people. Selecting unqualified cronies for government positions hurts Kosovo’s image and betrays the public trust. https://t.co/ZJmuMLvfJN
— Ambassador Philip S. Kosnett (@USAmbKosovo) August 16, 2019
Претходно је британски амбасадор Рури Оконел изашао из одбора из истих разлога, оценивши тада — да је именовање Шаље кршење Меморандума о разумевању, које су потписали та амбасада и парламент привремених институција у Приштини.
Он је поздравио одлуку амбасаде САД, која је следила његов пример и повукла се из ове агенције, пренело је „Косово онлајн“ писање приштинске штампе.
Он је рекао да ц́е непотизам и корупција уништити Косово, те да „косовски пријатељи“ губе стрпљење.
Огласио се и немачки амбасадор Кристијан Хелд, који је на свом профилу на Твитеру навео — да се на јавне позиције на Косову гледа као на „награду“.
Оценио је и да страни амбасадори не могу да буду третирани као „завесе за прозоре“.
Прочитајте ОВДЕ у чему се то Црна Гора договорила са Косовом.
Извор: газета експрес