Капчан каже да се стратешки дијалог САД и Србије не може покренути пре коначног решења албанско-српских односа. Према његовим речима, уколико се тај договор постигне, уследио би дијалог Вашингтона и Београда о односима Србије са Русијом и Републиком Српском.
Непристојна понуда
У замену за одрицање од нечег конкретног, своје заветне земље и светиња, нуди нам се магловита будућност 'љубави' једног доказано непоузданог партнера
Александар Павић
“Све док су Србија и Косово на супротним странама не може доћи до већег помака. Међутим, уколико би Београд и Приштина нашли решење, верујем да би Србија преоријентисала своју дипломатију према Западу јер би схватила да је улазак у европски блок коначно сасвим изводљив”, каже Капчан.
Према његовим речима, спор Србије и Косова јесте најсложенији спор на подручју Западног Балкана.
“Америчко-српски дијалог има два дела. Први се односи на нормализацију односа Београда и Приштине, а други на билатерална питања. Ако се договор Срба и Албанаца постигне, могао би да уследи разговор о односима Србије и САД и разматрање односа Србије са Русијом и Републиком Српском... Јер све док су Србија и Косово на супротним странама, не само што не може доћи до помака већ остаје отворен простор за руско мешање. А Руси су вешти у коришћењу етничких, политичких или верских тензија у региону, настојећи да спрече приближавање земаља региона Западу и улазак у НАТО. Знају они да улазак Србије у ЕУ у великој мери зависи од постизања споразума са Приштином и зато тај договор спречавају... Али ако би Београд и Приштина нашли решење, верујем да би Србија потпуно преоријентисала дипломатију према Западу, јер би схватила да је улазак у европски блок коначно сасвим изводљив. Тако нешто би с временом сасвим ослабило везе Србије и Русије”, рекао је Капчан.
Политиколог Александар Павић, коментаришући Капчанове наводе, каже да је ово нека врста непристојне понуде.
Две 'струје' у САД
“Треба се сада присетити Кисинџерове изјаве: Бити амерички непријатељ је опасно, али бити амерички пријатељ је погубно. Дакле, у замену за одрицање од нечег конкретног, и то не било чега, него одрицања од заветне земље и светиња, нуди нам се магловита будућност 'љубави' једног доказано непоузданог партнера. Уосталом, већ смо осетили колико се САД држе договора и мировних споразума на примерима Дејтона и Резолуције 1244 УН...”, подвлачи Павић.
На другој страни, бивши амбасадор Дарко Танасковић оцењује да је разговор једини пут да се дође до решења косовског питања.
“Не може да се очекује да ће САД одустати од пројекта независности Косова. Тамо још важе две филозофије. Старија је везана за Стејт департмент и демократски блок и она каже да Србију треба сломити као 1999. године, а друго мишљење везано је за Болтона и Помпеа, који сматрају да САД у надгорњавању са Русијом и Кином, које су блиске Србији, морају да одвоје Србију од тих сила”, закључује Танасковић.
Паић: Хоће да Србију и РС увуку у НАТО
Милисав Паић, председник Српског спољнополитичког круга, каже да оваква понуда не носи ништа добро.
“Уколико бисмо признали Косово, то би Приштини отворило пут ка западним евроатлантским и војно-безбедносним структурама. У том случају, од Србије би се очекивало то исто, чиме би Република Српска била изложена непримереним притисцима да попусти према Западу и ревизији Дејтонског споразума. Зато се Вашингтону жури да се постигне споразум Београда и Приштине”, наглашава Паић.
Прочитајте ОВДЕ какав је тајни план Србија направила са САД, а тиче се се КиМ.
Извор: Информер