Критичари и опозиција то виде као противуставан потез и покушај државног удара, а најављени су и протести.
Суспензија парламента у периоду између 9. и 12. септембра, па све до 14. октобра, значи да посланици вероватно неће моћи да изгласају ниједан закон који би могао премијера да спречи у намери да изведе Велику Британију из Европске Уније без договора 31. октобра.
Упркос томе што је Џонсон раније одбијао да искључи могућност повлачења таквог потеза, тренутак у којем је објављена одлука изненадио је посланике, од којих су многи на одмору, пише Асошијетед прес.
Многи су били гневни, а више истакнутих јавних личности, укључујући бившег премијера Џона Мејџора, већ је запретило да ће тражити од суда да заустави суспензију.
"Бука и бес" против владе Бориса Џонсона
Портпаролка Шкотске националистичке странке (СНП) Џоана Чери већ је поднела тужбу шкотском суду.
Премијерка Шкотске Никола Старџен рекла је да посланици морају да се окупе и зауставе план Владе следеће недеље, или ће "данашњи дан ући у историју као мрачан за британску демократију".
Председавајући Доњег дома парламента Џон Беркоу каже да је захтев за суспензијом "противуставан", а потез владе оцењује као "претњу за демократију" у Британији.
"Како год да је упаковано, очигледно је да је сврха (суспендовања парламента) да се заустави дебата (посланика) о Брегзиту, а њихова дужност је да обликују курс земље. То би била увреда за демократске процесе и права парламентараца као изабраних народних представника", навео је Беркоу.
Лидер лабуриста Џереми Корбин истакао је да је "запањен безобзирношћу Џонсонове владе која говори о суверенитету, а сада тражи суспензију парламента како би избегла проматрање њиховог безобзирног Брегзита без договора".
Британски законодавци ће вероватно гласати о плановима Бориса Џонсона 21. и 22. октобра.
Да ће краљица одобрити Џонсонов предлог о суспензији парламента, за познаваоце прилика је било очекивано. Наиме, она не може да одбије захтев премијера јер има мало маневарског простора када је реч о политичким одлукама.
Суспензија парламента није исто што и распуштање што се догађа пред изборе. Процедура суспензије парламента није непозната у британској демократији. Има и свој термин –пророгација и њу одобрава краљица.
Последњи пут кад се нешто слично догодило било је, како пише Би-Би-Си, 1948. године. Тада је краљ такође суспендовао парламент на захтев владе, како би заобишао отпор Дома лордова у вези са законом о парламенту.
Ту је и још један проблем – влада без парламента не би могла да доноси законе којима би се ублажиле штетне последице Брегзита без договора.
С друге стране, присталице Џонсона тврде да је ово једини начин да се воља народа, изражена на референдуму 2016, заиста испоштује и да Велика Британија изађе из Европске уније до 31. октобра.
Прочитајте ОВДЕ шта је Доналд Трамп рекао о Борису Џонсону.
Извор: РТС