Хрватска војска је на аеродрому "Пикет" представила беспилотну летелицу "орбитер 3" као велико и значајно појачање, а ту исту летелицу наша држава поседује још од 2005. године! Стручњаци кажу да је ова велика бламажа уследила услед све веће хрватске панике јер Србија ускоро добија и моћне кинеске дрон-бомбардере "винг лунг". Према њиховим речима, Загреб по сваку цену жели да парира све моћнијој српској авијацији, али у томе озбиљно каска.
Стара технологија
Министарство одбране Хрватске јуче се похвалило дроном "орбитер 3" и устврдило да ће та летелица, осим за потребе привреде, служити и за "одбрану државне сигурности".
- Реч је о новом систему који се користи за потребе Министарства одбране и Министарства пољопривреде. Презентација система "орбитер 3" приказала је улогу беспосадне летелице у противпожарној сезони - наводи се у саопштењу хрватског Министарства одбране.
Хрвати су, међутим, прећутали чињеницу да је овај дрон први пут представљен јавности на међународном војном сајму у Паризу 2005. године и да је Војска Србије одмах набавила чак десет "орбитера". Како наводи хрватски портал "Морско", Србија је још пре скоро 15 година послала у Израел групу војних оператера како би прошли обуку за управљање овим летелицама.
Коментаришући ове наводе, бивши потпуковник КОС Љубан Каран каже да је ово провидан маркетиншки потез.
- Чудно је да Хрвати представљају ову беспилотну летелицу као некакво силно унапређење, јер тако показују колико заостају и колико су далеко од светских трендова. Летелица "орбитер" има скромне извиђачке могућности. Сличне и исте летелице Војска Србије има већ петнаестак година. Бесмислено је поређење аматерског покушаја Хрватске да овако парира кинеским дроновима "винг лунг" које ћемо добити. Они су светски врх, опремљени су за најтеже шпијунске летове, а наоружана верзија и за прецизна и изненадна ватрена дејства - подвлачи Каран.
Безбедносни стручњак Џевад Галијашевић истиче да Хрвати покушавају да увере њихову јавност да су способни да прате темпо Србије у наоружавању.
- Шта би хрватска војска могла имати као циљ и узор осим Војске Србије? Кинески дронови и руски ракетни системи, ратна авијација као руска подршка, и нова и обновљена оклопно-механизована техника стављају Хрвате пред нерешиву енигму. Они не могу да прате развој наше војске. Да Хрватска није у НАТО пакту, све ове акције њихове војске изгледале би смешно и јадно, овако могу да се сакрију иза америчке сукње, али сами су знатно слабији од Срба - наглашава Галијашевић.
Ватра и вода
Војни аналитичар Владе Радуловић оцењује да нема потребе за неким посебним мистификовањем, иако се хрватски МОРХ труди да "орбитер 3б" представи као последњу реч технике.
- Реч је о класичној ненаоружаној летелици намењеној за осматрање, извиђање и надзор. Овакви типови дронова су на тржишту присутни већ скоро две деценије и налазе се у великом броју армија широм света. Будући да концепцијски спада у другу категорију летелица, не може се поредити с оним сто Србија набавља из Кине и што даље планира да производи као домаћи производ - закључује Радуловић.
Карактеристике "орбитера"
-домет 150 километара, распон крила 4,4 метра, дужина 1,9 метара
-може да лети брзином од 130 километара на сат
-лансира се са рампи која се вуче на приколици
-може да буде у ваздуху седам сати
-осим Србије и Израела, користе га још и Азербејџан, Финска, Ирска, Мексико, Перу, Пољска и Уганда
Карактеристике "винг лунга"
-максимална брзина 370 км/ч, висина лета 9.000 метара
-може понети до 480 кг терета на спољашњим носачима
-у арсеналу оружја налази се малогабаритне ласерски вођене бомбе LS-6, YZ-212, противпешадијске бомбе YZ-102A, ракете ваздух-земља BA-7 i AR-1 и противоклопне ракете HJ-10.
Ростех по први пут представио експортну верзију дрона „Корсар“. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Информер