Мада су на крају бар донекле ускладили програме за стабилизацију и наложили разраду нових банкарских прописа, привреда је, пре свега у САД и Немачкој, забележила драматичан пад.
У 2020. могла би да се догоди следећа велика економска криза, али овога пута сви већ месецима знају за опасност. Уколико би заиста наступила криза, била би то криза с вероватно најдужим периодом упозорења у историји, такорећи најављена рецесија - успорени, добровољни силазак у змијску јазбину, пише "Зидојче цајтунг".
Иако би се очекивало да би велике економске силе због тога требало да буду боље припремљене него 2008, ситуација је управо супротна. Лампице упозорења блеште, али уместо око разраде заједничких основних рецепата за предупређивање кризе, на самиту Б7 у Бијарицу углавном се све вртело око самосвесности америчког председника: остале колеге лидери завиде му на економској моћи његове земље, написао је Доналд Трамп на Твитеру док је самит још трајао, али је пропустио да спомене да ту моћ користи управо како би демолирао глобални привредни раст, пише "Зидојче цајтунг".
Лист оцењује да је управо Трампова агресивна трговинска политика изазвала и подстицала трубуленције у свету. Који међународни концерн још може било где да инвестира када је потпуно неизвесно да ће због наредне Трампове одлуке о царинама било каква калкулација трошкова пропасти? Наравно, да постоје и други разлози за кризу - лоше управљање у немачкој аутомобилској индустрији, политички хаос у Великој Британији и Италији и дужина привредног раста који широм света и даље траје, али једнога дана мора да престане. Највећи проблем је, међутим, непредвидљиви председник, који за себе каже да је "изабран" и верује да је изнад основних економских принципа.
Економска ситуација у САД, која је за сада и даље солидна, основни је аргумент због кога би Американци на изборима за годину дана требало да га награде новим мандатом, наводи "Зидојче цајтунг". Служи се лажима и теоријама завере како би порекао да постоји било каква опасност, или одговорност приписао другима: Федералним резервама, медијима, Немцима.
Уместо да буде јединствена, Европа се дели на групице
Будући да не може да рачуна на САД, као највећу економску силу на свету, Европа је у предупређивању рецесије упућена на себе и требало би под хитно да разради план за случај кризе, али уместо да се уједини, распада се на групице: Немачка и Француска, које су некада биле покретачи интеграције, сада се не слажу у главним питањима, а Велика Британија и Италија су заокупљене самоуништењем. Због свега тога, ситуација је вероватно опаснија него 2008, када барем није било спорно да ли ће велике економске силе бити спремне на сарадњу у случају кризе.
- Нико неће похрлити у помоћ Немачкој ако склизне у кризу, а поготово не "изабрани" - закључује лист.
Либанска војска пуцала на израелске дронове! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: sueddeutschezeitung.de/ Блиц