Озлоглашени припадник ОВК, који је заједно са девет припадника такозване војне полиције ове организације чинио најмонструозније злочине над Србима, налази се већ недељу дана у екстрадиционом притвору након што је по Интерполовој потерници, коју је Србија расписала за њим још 2005. године, ухапшен у Северној Македонији. Србија Морину тражи због ратних злочина у Ђаковици, где су почињени монструозни злочини над Србима: убиства, мучења, отмице, пљачкање имовине.
Морини је суд у Скопљу одредио притвор до 30 дана због опасности од бекства, а у међувремену је српско Министарство правде упутило је Скопљу захтев за његово изручење.
Међутим, о томе одлуку доноси Министарство правде Северне Македоније, али и политичка ситуација у њој.
Неизвесност
О томе колико је још неизвесно његово изручење Србији говори и изјава премијера Северне Македоније Зорана Заева, који је казао да ће ова држава поштовати законску процедуру, истичући њихов "пријатељски однос са Приштином".
Како је казао, Скопље је гласало и за пријем Косова у Интерпол.
- Надлежне институције одлучују о праву на изручење. Ово право јасно каже да је он држављанин Косова и да није држављанин Србије, те и да треба да буде пуштен из притвора и да се не врши екстрадиција. То је међународно право - рекао је Заев.
Противљење
Изручењу Морине противи се заменик Зорана Заева, задужен за европске послове, Бујар Османи, који је указао да улаже личне напоре како би обезбедио ослобађање Морине.
Хитно ослобађање Морине тражили су амбасадор тзв. Косова у Скопљу, Гјергј Дедај, лидер Покрета "Самоопредељење" Албин Курти, али и Јетљир Зиберај, саветник шефа такозване косовске дипломатије Беџета Пацолија, који тврди да Морина не може бити изручен Србији.
Он је на свом профилу на Фејсбуку написао да блиско сарађује са властима Северне Македоније на убрзању процедуре ослобадјања Морине.
- Да будем јасан: не постоји шанса да бивши борац за слободу Томор Морина буде изручен Србији. Ми блиско сарађујемо са властима Северне Македоније дипломатским и институционалним каналима како би се поступак што пре спровео и Томор се вратио својој породици - написао је Зиберај.
Захтев Србије
Међутим, спрске институције надају се да ће правосуђе Северне Македоније изручити Србији Морину у што краћем року, пре свега због доказа који јасно указују на његову кривицу.
Министарка правде Нела Кубуровић наводи да је ресорно министарство упутило званични захтев северномакедонским властима за изручење Томора Морине Србији.
- Верујемо да ће правосуђе Северне Македоније, ценећи доказе које тужилаштво има против Морине, а на крају и принципе правде и поштовања жртава, позитивно одговорити на наш захтев и изручити Морину у што краћем року. Сматрам да жртве свих гнусних злочина који су чињени од стране припадника такозване ОВК заслужују привођење правди и процесуирање свих одговорних за те злочине - истиче она.
Министарка правде Нела Кубуровић верује да ће правосуђе Северне Македоније позитивно одговорити на захтев Београда за изручење Морине.
Која је конкретно улога била Морине у иживљавању над Србима у Ђаковици, а која осталих припадника ОВК за сада није у потпуности познато. Чињеница је да је у тортури коју су Срби у овом месту трпели пуних шест месеци живот изгубило најмање четири особе. Код петоро се губи сваки траг, а њихова тела до данас нису пронађена.
Морина и његови сарадници сумњиче се да су неутврђеног дана јуна 1999. године одсекли главу једној конобарици, али и многе људе из Ђаковице мучили, злостављали, отимали.
- Неутврђеног дана јуна 1999. године Морина и још деветоро припадника ОВК опљачкали су кућу мушкарца српске националности. Они су га више од четири дана тукли дрвеним моткама, бејзбол и гуменим палицама и секли му делове тела. Иживљавање над њим окончано је његовим убиством - прича извор "Блица" упознат са случајем само о једном делу стравичног досијеа Томора Морине.
Још један случај Морина
Томоров презимењак Исмаил Морина који је ухапшен у Хрватској по потерници Србије јер је на фудбалској утакмици Србија - Албанија у октобру 2014. у Београду управљао дроном са заставом на којој је била мапа такозване “Велике Албаније” упркос зеленом светлу хрватског Врховног суда избегао је екстрадију Србији, па је уместо у српски затвор послат у италијански јер живи у Италији.
Коју су српску светињу сада присвојили Шиптари, прочитајте о томе ОВДЕ.
Извор: Блиц