Он је навео да ће Систем раног упозорења функционисати помоћу детектора на 316 локација у граду, који ће сакупљати информације и прослеђивати их у командни центар. То значи да ће грађани бити на време обавештени као и све службе система заштите и спашавања.
“Подаци ће се у ситуационо-командном центру анализирати и тако обрађени поново бити враћени на тих 316 локација са обавештењима или упозорењима. То ће се постићи посредством сирена, али и говорним порукама које ће упућивати људе како да реагују.” – прецизирао је Радојичић.
Градоначелник је нагласио да елементарне непогоде које су због климатских промена све чешће високог интензитета како у Србији тако и у целом свету не можемо да спречимо али можемо да радимо на превентивним мерама.
“Ово је препорука Европске Уније и на овај начин знатно ћемо спречавати и смањивати последице елементарних непогода и других опасности. Овај систем ће много значити градским службама јер ће имати мониторинг који прати ситуацију и уколико дође до опасности, унапред упозорава.” – рекао је Радојичић.
Систем сирена ће пратити систем процедура за поступање у вандредним ситуацијама. Овај систем је пројектован тако да функционише још 72 часа и у случају да падну све друге телекомуникационе мреже.
“Пројекат је вредан укупно 16 милиона евра, у септембру се расписује тендер и надам се да ће у наредних годину, годину и по дана бити потпуно омогућено да систем почне да функционише. За почетак овај систем ће се инсталирати најпре у приградским општинама где је процена ризика већа.” – нагласио је Радојичић.
Градоначелник је додао да је у свету детектовано да постоји 15 - 16 различитих врста опасности, међу којима су пожари, земљотреси, хемијске и радиоактивне опасности, епидемеје, тероризам, а једне од најчешћих су поплаве.
“Град Београд је одговоран за водоток другог реда, па ће једна врста детектора бити повезана и са овим системом.” - подсетио је Радојичић.
Моћне речи Француза о нашем народу прочитајте ОВДЕ.
Извор: beograd. rs