На питање да ли тиме Србија шаље сигнале Западу и како види набавку оружја, Вилсон је одговорио да је то штетно и неодговорно, те да је то покушај да се ослаби нормализација.
“Пут Србије ка ЕУ је кроз нормализацију односа са Косовом, не кроз руско наоружање, не преко оружја из Москве. Све док је Косово отворено питање, видећемо руске покушаје, видећемо српске игре, све те неке контроверзне односе”, изјавио је Дејмон Вилсон.
Он је оценио да тренутне одлуке могу да штете самим циљевима Србије.
“Земља која иде у ЕУ, не прима наоружање из Москве, то није компатибилно”, истакао је Вилсон.
Вилсон додаје да разуме да је Русија уз Србију по питању Косова у УН.
Коментаришући изјаву Метјуа Палмера, заменика помоћника државног секретара САД, који је најавио да се нада да српска опозиција неће бојкотовати изборе, Вилсон каже да он верује у Устав и демократске институције.
“Ако сте српска опозиција, тешко је! У тешкој је ситуацији и то ми је јасно. Не свиђа ми се медијска ситуација у Србији, јако је тешко. Ако желите да чујете различита мишљења, заиста је то тешко”, наводи Вилсон.
Он примећује да постоји тренд бојкота, нарочито на Балкану и оспоравања легитимитета парламента.
“Јако имам разумевања за тешке услове у којима делује српска опозиција, то није лак задатак. Истовремено је важно бити на терену, разговарати са људима и заједницама шта их мучи, да уђу у трку, да буду одговорни, и да се боре за политичке идеје преко доступних механизама, док покушавају да побољшају демократске процесе. Знам да то није идеално, али ме брине и да се само каже: “Нећемо да учествујемо”. Где то води земљу? То није баш оптимистично, ако видите да су на терену једни гласови и само једна снага!" изјавио је Вилсон.
Прочитајте ОВДЕ због чега је важно да мање од 97 земаља призна Косово.
Извор: Глас Америке