Милош Радовановић већ годинама помно истражује како се живело у кабларским селима. Приликом обиласка локалног гробља у селу Врнчани пре неколико месеци, овај архитекта запазио је у оближњој шуми три велика камена остатка, по свој прилици, надгробне хумке.
- Кад смо се приближили врху, на самом врху смо видели три камена споменика, у облику средњовековних стећака, од којих је један имао класичне форме саркофага или сандука. Остала два су у облику сандука, иако не знамо, док се не изврше археолошка истраживања - рекао је Радовановић.
Милош је хумке фотографисао а о свом открићу обавестио и Народни музеј у Чачку. Следе даља истраживања.
- Ово што видимо овде у селу Врнчани, и сама близина гробља, и изглед њихов, говори да то јесу стећци. Наравно, морамо наставити даља истраживања. Народни музеј се мора укључити са једном екипом која би чинила мултидисциплинарну групу, од археолога, преко архитекте, конзерватора - рекла је Ивана Ћирјаковић, етнолог Народног музеја у Чачку.
Стећци су надгробни споменици настајали углавном у 12. веку и касније. Имали су специфична обележја и симболе који су већином уклесани на ћирилици. По облику и месту где се налазе, и кабларске хумке имају обележја стећака.
- Хумка која је купастог облика несумњиво говори да се овде налази један значајни археолошки локалитет. Ту је у континуитету и Караначко гробље, где су се сахрањивали представници ове фамилије - испричала је Снежана Ашанин, етнолог Народног музеја у Чачку.
Остаје да се види и истражи шта се налази испод ових великих хумки. Отркриће Милоша Радовановића нашло се и на изложби фотографија "Стећци Босне и Херцеговине, Србије и Црне Горе", која је била у поставци чачанског музеја овог пролећа.
Како су српски и руски “ракеташи” подигли “Словенски штит”, сазнајте ОВДЕ.
Извор: РТС