“Заправо, Сједињене Америчке Државе требало би да се прво извине онима које су бомбардовали, а затим да исплате компензацију за побијене, рањене и оне којима је нарушено здравље због бомби са осиромашеним уранијумом. А тек онда, када створе одговарајући, а не парцијално-токсичан темељ, да позову да се ’крене напред‘“, написала је Захарова на својој страници на Фејсбуку.
Раније је одлазећи амбасадор Сједињених Америчких Држава у Србији Кајл Скот позвао Србе да НАТО бомбардовање Југославије 1999. године посматрају у широј перспективи.
“Ни Србија ни Сједињене Државе не могу да врате време. Оно што можемо је да 1999. годину посматрамо у широј перспективи. Покушавао сам да подсетим да су односи САД и Србије кроз историју углавном били одлични, а да изузетак представљају деведесете године прошлог века и дешавања за време Милошевићевог режима. Две деценије су прошле од тада. Крајње је време да кренемо напред и побољшамо наше односе, а имамо веома добру основу за такав напредак”, изјавио је амбасадор у интервјуу за „Курир“.
У марту је НАТО саопштио да је бомбардовање Југославије било потребно и легитимно.
Снаге НАТО-а су 24. марта 1999. године, без одобрења Савета безбедности УН, покренуле операцију на територији Савезне Републике Југославије. У нападима западне авијације уништени су не само војни објекти, већ и школе и болнице. Током борбених дејстава, која су трајала 78 дана, погинуло је више од 2.000 људи. И после 20 година Србија, Црна Гора и регион осећају последице агресије Северноатлантске алијансе.
Изјаву Кајл Скота како провоцира Србе у вези бомбардовања, прочитајте ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews. com