У складу с тим, уприличене су и војне почасти и свирање химне, након чега су се две државнице повукле на више спратове канцеларског уреда, на радни ручак. А тамо се разговарало – много о привреди, а мало о политици.
О Косову само на рубовима
На конференцији за новинаре након сусрета који је трајао двадесетак минута, свега неколико речи било је одвојено за политичко питање односа Србије и тзв. Косова. У посебној изјави за новинаре из Србије, након званичне прес-конференције, Ана Брнабић само је дала до знања да се немачка страна није изјашњавала о евентуалном попуштању када је у питању решење које би се заснивало на разграничењу.
“Немачка страна ништа по том питању није рекла, нити је предложила ишта ново”, рекла је Брнабић.
Svečani doček u Berlinu 🇩🇪🇷🇸
— DW Српски/Srpski (@DW_Srpski) September 18, 2019
Nemačka kancelarka Angela #Merkel i premijerka Srbije @anabrnabicpic.twitter.com/mg2h3w1Fos
Претходно је, на конференцији за новинаре, Ангела Меркел изјавила да је дијалог тренутно блокиран због избора на Косову. Она је такође демантовала медијске написе по којима Берлин и Париз желе да именују сопственог представника у разговорима о будућности односа Београда и Приштине.
Уз војне почасти о привредним односима
Канцеларка Меркел је у свом кратком обраћању новинарима похвалила привредне реформе у Србији које су резултирале падом броја незапослених. Посебно је истакла процес дигитализације: „Што се образовања младих стручњака на пољу информатике и дигитализације тиче, ту би Србија могла да послужи као узор и осталима у Европи“, рекла је Меркел.
Многима у сали вероватно је у том тренутку кроз главу прошла помисао да би ти млади стручњаци једног дана могли да заврше на немачком тржишту рада.
Након канцеларке, гошћа из Београда опширно је описивала привредне успехе Србије у последњем периоду. Притом је истакла своје разговоре с представницима мањих и средњих немачких предузећа који су у уторак, током разговора с Аном Брнабић, изразили жељу да улажу у Србију. Како је тада истакао председник те интересне групе, Марио Оховен, немачки предузетници посебно су заинтересовани за Србију због добре логистике и „конкурентних плата“. Притом се највише говорило о потенцијалима у сектору производње индустријских делова.
Привреда премијерки, политика председнику Вучићу
Чињеница да Брнабић у наступну посету долази две године након именовања на премијерску позицију, само је на први поглед необична. Додуше, ово је трећи боравак Ане Брнабић у Берлину у последњих годину дана, али оба ранија термина премијерка Србије била је у другом плану. У новембру прошле године, на привредној конференцији дневника „Зидојче цајтунг“ и на пролеће ове године када је била само пратња председнику Вучићу.
Неки аналитичари процењују да тајна те „касне посете“ лежи у односу канцеларке према председнику Србије. Дугогодишњи дописник немачке новинске агенције ДПА из Београда, аутор и публициста Томас Бреј, уочи сусрета у Берлину је изразио мишљење да Меркел у премијерки Брнабић тражи алтернативу дијалогу с Вучићем.
“Вучић није обавио свој део прећутног договора између Београда и Запада, и није довео односе Србије и Косова на жељени ниво - док је заузврат Запад мање-више ћутао о катастрофалном стању у правосуђу и медијима у Србији. Зато што Вучић није обавио свој део договора, Меркел сада тражи алтернативу у директном дијалогу с премијерком Брнабић“, рекао је Бреј.
Он истовремено оцењује да то још једном показује неинформисаност немачке дипломатије на Балкану.
“Очигледно у Берлину још нису у потпуности схватили да у Београду конце вуче Вучић и да без њега нема доношења одлука”, додао је он.
Прочитајте ОВДЕ шта је наводно Ангела Меркел понудила Вучићу у замену за признање независности тзв. Косова.
Извор: Дојче веле