Најновије

МОРАЛО ЈЕ НЕГДЕ ДА ПУКНЕ: Ево зашто су Саудијска Арабија и Иран љути ривали и зашто је озбиљна чарка била само питање дана!

Саудијска Арабија и Иран су два јака суседа и вишегодишњи супарници у борби за регионалну доминацију, а недавни напади на саудијска нафтна постројења за која се терети Иран, још више продубљују непријатељство две земље.

Асад и Хамнеи (Фото: Јутјуб)

Десетогодишњи сукоб Ријада и Техерана и Ирана додатно оптерећују верске разлике - у Ирану доминирају шиитски муслимани, док Саудијци себе види као водећу сунитску муслиманску силу, преноси БиБиСи.

Та подела у исламу се рефлектује на цео регион Блиског истока, јер остале земље које се деле на оне са већинским шиитским или сунитским становништвом траже подршку и вођство Саудијске Арабије или Ирана.

Историјски, Саудијска Арабија као "краљевина и родно место ислама" себе сматра вођом муслиманског света.

С друге стране, после Исламске револуције у Ирану 1979. године, створена је нова држава - револуционарна теократија, чији је циљ да тај модел прошири на суседне земље, наводи БиБиСи.

Америчка инвазија на Ирак 2003. године свргла је Садама Хусеина, сунита, и то је отворило пут влади у Багдаду којом доминирају шиити, а ирански утицај на шиите у тој земљи од тада расте. Каснији устанци широм арапског света изазвали су политичку нестабилност у целом региону, а Иран и Саудијска Арабија искористили су те протресе како би проширили свој утицај, посебно у Сирији, Бахреину и Јемену.

Тако у последњих 15 година ривалство постаје све снажније, а БиБиСи оцењује да Иран на много начина побеђује у регионалној трци. Наводи се да је у Сирији иранска подршка председнику Башару ал Асаду омогућила његовим снагама да у великој мери униште групе побуњеника и терориста, које је поџавала и Саудијска Арабија.

Регионалне тензије погоршава и "милитаристички авантуризам" младог и импулсивног саудијског престолонаследника Мухамеда Бин Саламана, који је де факто владар земље, а води рат против Хута, побуњеничког покрета у Јемену, које подржава Иран. Са друге стране, Иран је негирао оптужбе да снабдева Хуте оружјем, иако извештаји Уједињених нација говоре супротно.

За САД и друге западне силе, слобода пловидбе у Заливу је од суштинског значаја и сваки сукоб који би могао да блокира пловни пут за транспорт нафте могао би лако да покрене америчке поморске и ваздушне снаге.

Дуго времена су САД и њихови савезници Иран сматрали дестабилизирајучхом силом на Блиском Истоку, а и саудијске вође све више доживљавају Иран као егзистенцијалну претњу. Рањивост Саудијске Арабије показана је овим последњим нападима на њена нафтна постројења.

Прочитајте ОВДЕ  нове податке о руској ракети без ограниченог домета!

Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА