Басинер каже да му то делује “потпуно надреално” и подсећа да је Србија кандидат за чланство у ЕУ, која представља заједницу демократских држава, док Кина, како каже, не припада тој групи.
“Није ми јасно какав тачно сигнал власти Србије желе да пошаљу формирањем тих заједничких патрола”, рекао је Басиенер.
Да су кинески полицајци ту да олакшају боравак кинеским туристима, не делује му убедљиво, јер каже да никад није чуо за случај да кинески туристи нису били у могућности да се снађу.
Додаје да су одредбе споразума према којем ће кинески полицајци боравити и радити у Србији непознате, а за њега је споран “начин на који Кина користи технологију у сврхе надзора”.
На питање да ли постоји веза између заједничких патрола и кинеског система надзора постављеног у Србији, Басинер каже да би било “изразито необично када те две ствари не би биле повезане” и додаје да у сектору надзора Србија и Кина сарађују најмање четири године.
Он оцењује да би заједничке патроле српских и кинеских полицајаца требало посматрати у контексту односа Србије и Кине у сфери безбедности.
Басинер каже да алудира на “целовитост везану за постављање надзорних камера кинеске компаније Хуавеј у Београду - опремљених софтвером за препознавање лица и регистарских таблица аутомобиле”.
Прочитајте ОВДЕ шта Мирослав Лазански каже о доласку америчког шпијунског авиона у Приштину.
Извор: Глас Америке/Танјуг