Хафтар је 2014. окупио бивше Гадафијеве снаге и у три године борби освојио највећи град на истоку земље Бенгази. Ове године је освојио југ земље и нафтна поља.
Млади пуковник Гадафи имао је само 27 година када је заједно са својим колегама из војске извршио војни удар, скинуо краља Либије Идриза И, укинуо монархију и прогласио Либијску Арапску Републику.
Пре тачно 50 година дошао је на власт у Либији.
How did Muammar Gaddafi come into power and rule for 50 years?
— Al Jazeera English (@AJEnglish) September 1, 2019
Watch 'The Lust for Libya': https://t.co/pWb9L8SevWpic.twitter.com/CRKfkalrpB
Бивши студент Харварда и Оксфорда, рођен у бедуинском шатору у пустињи, постао је један од најмлађих председника у Африци. Узор му је био египатски председник Насер кога многи и даље у арапском свету гледају као симбола арапске слободе и дигнитета.
Гадафи током 24 године дуге владавине није имао никакву службену функцију. Није био ни председник ни премијер. Био је пуковник, односно, диктатор с неограниченом моћи.
Његова идеологија је била мешавина арапског национализма и социјализма. Гадафи је забранио сваку опозицију, национализовао нафтне компаније и банке, протерао 25.000 Италијана из земље и седамдесетих година профитирао од експлозије цена нафте.
Либија је тако постала богата земља којом наводно влада народ, а контролише је председник.
Становништво је масовно преселио у модерне станове, с водом, струјом и сателитском телевизијом. Према систему који је Гадафи развио доласком на власт образовање и здравство су били бесплатни у Либији.
#Gaddafi supporters mark 50th anniv. of 1 September #Revolutionpic.twitter.com/mRpuS37CLw
— Ruptly (@Ruptly) September 1, 2019
Пре доласка Гадафија на власт, само 25 одсто становништва било је писмено. Данас 83 одсто Либијаца чита и пише, а 25 одсто има факултетску диплому.
Сваки Либијац који није могао да нађе запослење по завршетку школовања добијао је новчану помоћ у висини плате предвиђене за ту врсту занимања. За свако рођено дете жене би добијале по 5.000 америчких долара. Део новца зарађен продајом нафте, главног извозног артикла земље, сливао се на рачуне свих грађана Либије.
Нису постојали рачуни за струју јер је била бесплатна за све грађане, а нису постојале ни камате на кредите у банкама које су све биле државне.
Гадафи је излазио у сусрет и младенцима. Сваки млади брачни пар добијао је од државе по 50.000 америчких долара како би купио стан и засновао породицу.
Држава је партиципирала чак и у куповини аутомобила за 50 одсто, а гориво је коштало 0,14 долара за литар.
Годинама су се европски политичари надметали код Гадафија за наклоност, уговоре, нафту и приступ тржишту.
Противнике режима и своје власти ликвидирао је и у Либији и у иностранству и о томе се није либио да говори. Године 1982. казао је да је "одговорност либијског народа да ликвидира ту багру која нарушава либијски углед у свету".
У марту 2011. године, Гадафи је упозорио да без стабилне Либије неће бити никога ко ће контролисати безброј избеглица из Африке и Блиског истока који ће бежати у Европу.
"Милиони избеглица преплавиће европске границе и дефинитивно изненадити западне политичаре. Милиони Африканаца преко Медитерана могу да пређу у Француску и Италију, али Либија игра улогу у безбедности на Медитерану. Верујте, Медитеран ће постати море хаоса", упозорио је Гадафи седам месеци пре него што је брутално погубљен.
У отвореном писму које је објавио руски дневник Завтра у мају 2011. Гадафи је написао: "Слушајте ме сад, ви људи из НАТО-а! Бомбардујете зид који стоји на путу мигрантима из Африке ка Европи, и терористима Ал Каиде. Тај зид је Либија. Ви сте га разбили. Ви сте идиоти, и горећете у паклу због хиљада миграната из Африке, и због подршке Ал Каиди. То ће бити тако. Ја никада не лажем. Не лажем ни сада".
Нико га није слушао. Уместо тога, Запад је покренуо војну интервенцију да сруши Гадафија с власти и од Либије није остало ништа. А баш како је Гадафи прорекао, Медитеран је постао море хаоса и велика гробница.
Гадафија су побуњеничке снаге убиле 20. октобра 2011. Ликвидирали су га у родном Сирту, његовом најјачем упоришту и склоништу метком у желудац и главу.
Бивши амерички председник Барак Обама рекао да му је највећа грешка у мандату била Либија која је сад, рекао је, 'у хаосу'. Додуше, сматра да је интервенција у Либији била добра одлука, али да је погрешио јер није урадио ништа након тога.
Три америчка стелт бомбардера типа Б-2, способна да изврше нуклеарни удар без упозорења, распоређена су у ваздухопловну базу Ферфорд у Глочестерширу (Велика Британија), што се сматра директном претњом за Русију! Прочитајте ОВДЕ све детаље.
Извор: 24sata. hr