Наиме, Трамп ће бити домаћин скупа "Глобални позив на заштиту религијских слобода", који се одржава на Ист Риверу на маргинама Генералне скупштине Уједињених нација, чија генерална дебата почиње дан касније, у уторак, 24. септембра.
Позивнице за учешће на овом скупу послате су шефовима делегација, а председник Вучић, који предводи српски тим на 74. заседању ГС УН, у петак је најавио могућност да се у Њујорку кратко сретне са првим човеком САД.
Он је објаснио да ће, уколико до састанка дође, он бити кратак, али и да је "сваки минут са председником Америке вредан". На скупу би требало да се појави и председник привремених институција у Приштини Хашим Тачи.
“Видим да ће Албанци да се хвале да су тамо били, да су се састали са Трампом, а нису, па не знам да ли да идемо и ми, па да и ми глумимо да смо причали неколико сати, а у ствари смо дошли да се сликамо и да прозборимо минут”, објаснио је Вучић.
Осим могућег сусрета са Трампом, шефа српске државе у Њујорку наредне недеље чека низ важних састанака са светским лидерима, са којима ће, како оцењује, разговори бити тешки, јер ће тзв. Косово бити доминантна тема.
“Не могу да прихватим ставове да је састанак са неким, само зато што је то звучно име, за нас лак. Не, то су тешки састанци јер ви разговарате са представницима великих сила које су признали независно тзв. Косово. Све те земље, као и САД, чврсто остају при том ставу. САД очекују од Србије, видели сте у писму председника Трампа, да призна независност тзв. Косова. Немојте да обмањујемо народ. У нешто блажој форми, или ће то оставити за крај дијалога, то ће рећи и остале западне земље које су признале тзв. Косово. Тако стоје ствари на Западу. Шта ми, у међувремену, успевамо: да укажемо на своју позицију”, појаснио је председник Србије.
На састанку са Вучићем инсистирала је и немачка канцеларка Ангела Меркел, иако ће у Њујорку боравити само дан и по.
“То ме је изненадило и захвалан сам на тој врсти пажње. Имаћу састанак и са руским министром спољних послова Сергејем Лавровом”, рекао је он,
Најавио је и сусрет са грчким премијером Киријакосом Мицотакисом, први пут од његовог избора за председника владе:
“Он ће желети да чује и албанску страну, а наша молба грчким пријатељима биће да не признају косовску независност”, рекао је Вучић.
Указао је да ће 1. октобра бити донета важна одлука у Европском парламенту, у вези са потврдом именовања кандидата за европске комесаре.
“Мислим да за једног од предложених комесара неће дозволити избор. Видећемо да ли ће то покушати да ураде с кандидатом за комесаријат за проширење Ласлом Трочањијем, што би била велика штета јер је он искрени пријатељ Србије, или са пољским, румунским кандидатом, јер имају тобож неке примедбе... Морају да покажу мишиће на неком. За нас је страшно важно да наши мађарски пријатељи буду у ресору за проширење.
Вучић је открио и да ће се ускоро састати с мађарским председником Виктором Орбаном у Београду и разговарати о важним темама. Он је рекао и да је пред нама тежак период за решавање косовског питања, као и да преговори неће бити лаки због "грешака које смо правили у прошлости", али да се држава труди да сачува шта може.
“Ми смо правили грешке у прошлости и изгубили рат, не можемо да прихватимо да је 2008. проглашена такозвана независност тзв. Косова, ми смо ти који су поставили границу на Јарињу и Брњаку, ми смо ти који су поставили питање о легитимности косовске независности Међународном суду правде, где је речено да њихова независност није нелегитимно заснована. И мислите да то може да прође без последица”, указао је Вучић.
Србија треба да продаје што више оружја
НА нове спекулације о продаји оружја и наводној умешаности Бранка Стефановића, оца министра унутрашњих послова, Вучић је казао да ако имају доказе да је почињено неко кривично дело, нека их дају:
“Сада им смета продаја оружја. Да ли треба да угасимо нашу наменску индустрију? Хоћете да не продајемо оружје Саудијској Арабији, а продаваће им сви други. Што Срби не би продавали оружје, борићу се да продамо што више.
Тачи обишао “косовске војнике”
Председник привремених институција у Приштини Хашим Тачи отпутовао је у САД у среду, а његова прва станица била је Ајова, где је посетио припаднике Косовских безбедносних снага који су на у обуци у Националној гарди. Из Приштине је најављено да ће Тачи учествовати у раду Генералне скупштине УН и присуствовати пријему код председника САД Доналда Трампа.
Вечера са Федериком
Одлазећа шефица ЕУ дипломатије Федерика Могерини организоваће у Њујорку, у недељу, 22. септембра, радну вечеру са лидерима Западног Балкана, наводе у Европској комисији.
Пред почетак Генералне скупштине УН, из Брисела најављују да ЕУ наставља да буде лидер у области глобалне сарадње и да ће у сарадњи са партнерима наставити да подржава мир и демократију и промовише међународно право и људска права.
Прочитајте ОВДЕ какав план имају Американци за решење проблема на КиМ.
Извор: Вечерње новости