Професорка Вујић рекла је у Новом дану да подржава студенте који су блокирали зграду Ректората са захтевом да ректорка Иванка Поповића на РТС-у од премијерке Ане Брнабић затражи смену министра Синише Малог.
Свој став је пренела и ректорки Поповић приликом кратког сусрета на улазу у Ректорат.
"То је било сасвим случајно. Управо је завршила разговор са студентима, излазила је и искосристила сам прилику да је поздравим. Не знамо се, али је препознала моје име, и отприлике ми је рекла: 'Али допустите да процес иде како треба, да се врати поново на Ректорат и онда ћемо одлучити'. Рекла сам јој да то траје пет година, да је то пинг понг, и да ово није начин да се реши очигледан плагијат, што је професор Раша Карапанџа, са којим исто сарађујем годинама, и доказао преко софтверске подршке", казала је Вујић.
Студенте који блокирају ректорат, како је додала, подржава зато што сматра да Београдски универзитет треба да чува своју аутономију.
"С једне стране имамо министра финансија који одлучује о буџету, с друге стране се одлучује о његовом докторату на истом универзитету. Универзитет мора да задржи свој квалитет, углед у свету, јер је дошло дотле да ми на Берклију - има неколико професора нашег порекла - сада размишљамо да ли ћемо примити студенте Београдског универзитета на докторске студије уколико је ниво знања отишао доле и углед самог универзитета отишао доле", упозорила је она.
Истакла је да само у Силицијумској доилини ради њених 1.000 колега са Електротехничког факултета у Београду.
"То знање на Београдском универзитету (...) омогућило нам је да постигнемо шта смо постигли. Не бих желела да се уруши углед Београдског универзитета", рекла је Вујић.
Одлазак у Сједињене Државе омогућио јој је усавршавање у области нуклеарне физике, будући да се у Србији, како је истакла, не дизајнирају нуклеарни реактори, нити се објављају истраживања о примени у медицини.
Била је прва професорка у историји Факултета за нуклеарни инжењеринг на Универзитету у Берклију, на којем је касније изабрана за декана, чиме је постала прва жена на тој функцији на неком од факултета за нуклеарне науке у САД.
У наставу је увела предмет Никола Тесла, на којем се учи о животу, идејама и патентима чувеног српског научника. До 1999. године, како је истакла, у Америци се врло мало говорило о Тесли, али је данас веома популаран - његова биста се налази у Силицијумској долини, а Илон Маск је своју компанију за производњу електричних аутомобила назвао управо по Тесли.
Јасмина Вујић тренутно ради на примени неутрона у терапији рака.
"На томе радим већ 20 година, с наше стране инжењерске можемо да оптимизујемо енергију и сноп, али чекали смо другу страну - медицинску - да развије 'таргет тхерапy' (циљану терапију)", објаснила је.
Са колегама у Америци основала је и Удружење електроинжењера српског порекла у САД које већ годинама даје стипендије српским студентима и бави се хуманитарним радом.
Чланица је Политичког света покрета Двери.
Прочитајте ОВДЕ шта се то пита Сергеј Трифуновић а у вези је са женом која је погинула на наплатној рампи.
Извор: Н1