Овај састанак иницирала је немачка канцеларка и он би могао да буде "важна тачка преокрета" у решењу проблема Косова, процењују медији у Берлину. Дипломатски извори кажу да је Меркелова наводно спремна да подржи "мање корекције граница" између централне Србије и тзв. Косова, али и да Београду гарантује убрзани пријем у ЕУ, као и значајно већи прилив директних инвестиција највећих немачких компанија.
Према речима обавештених извора, немачка лидерка је ублажила став да промена граница не долази у обзир пошто је постала свесна да је за било какво решење неопходан компромис у коме ниједна страна не би добила, али ни изгубила све.
- Меркелова је инсистирала да се састане са Вучићем у Њујорку и сусрет је заказан на њену личну иницијативу. Она, како се најављује, планира са српском председнику изложи нацрт свог плана за брзо решење косовске кризе - преноси саговорник из једне западне амбасаде.
Председник Александар Вучић боравиће у Њујорку од 23. до 26. септембра, а током тродневне посете САД чекају га сусрети са бројним светским и европским званичницима.
Коментаришући предстојећи сусрет Вучић-Меркел, дипломата Зоран Милојевић каже да нема никакве дилеме да ће главна тема бити Косово и Метохија.
- Постоји посебан интерес Немачке и ЕУ за брзо решење проблема Косова, па ће Меркелова у разговору са Вучићем говорити у име Немачке и ЕУ. За нас је важно да се дијалог Београда и Приштине деблокира и да се дође до компромиса. А компромис је заиста једино могуће решењепошто су максималистички захтеви Приштине неприхватљиви. Разговор са немачком канцеларком је значајан и због става који је прилично тврд када је у питању независност Косова. Зато је важно да и Немачка разуме да је компромис једино решење које обезбеђује мир и стабилност. Реално је да се и Немачка приближава овом ставу - подвлачи Миливојевић.
Бивши шеф дипломатије Живадин Јовановић оцењује да је за одрживо решење, ма какво оно било, потребно је да се у дијалог укључе све велике силе.
- Запад настоји да се напречац дође до решења које је у интересу његове геополитике и нема сумње да Меркелова у тој причи игра важну улогу. Али то за шта се налаже није принципијелно, већ арбитарно решење. Наравно да је добро разговарати, али нема решења у досадашњем формату, односно само уз учешће ЕУ и директно и индиректно САД. Нужно је да на равноправној основи учествују и друге велике силе, пре свега Русија и Кина - закључују Јовановић.
За тзв. војску Косова инвестиције од 400 милиона евра. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Информер