Велика Британија је била једна од шест земаља које су 2015. године потписале Заједнички свеобухватни акциони план (ЈЦПОА) са Техераном, споразум којим је ирански нуклеарни програм ограничио на мирна истраживања уз благослов УН-а. Трамп је једнострано повукао САД из споразума у марту 2018. године, али остали су потписници остали посвећени овом споразуму на папиру, до сада.
"Без обзира на ваше примедбе на стари нуклеарни споразум са Ираном, време је да напредујете и направите нови договор", рекао је Џонсон, уочи седнице Генералне скупштине УН-а у Њујорку. Додао је да Велика Британија "покушава окупити људе и деескалирати напетости".
То је међутим, у супротности са изјавом коју је дао на путу за Њу Јорк, када је рекао да ће Уједињено Краљевство „размотрити на који начин ми можемо бити корисни“, ако Саудијска Арабија или САД затраже да се војно укључи против Ирана.
Након неколико сати, његов портпарол је покушао да разјасни Џонсонове опаске рекавши да премијер „подржава ЈЦПОА“.
„Иранци тренутно не поштује споразум и морамо их вратити у сагласност с њим. Ако постоји начин да то учинимо, отворени смо за расправу о могућим решењима", рекао је неименовани портпарол агенцији "Ројтерс".
Било како било, изгледа да је Џонсон импресионирао Трампа, који је у понедељак поздравио речи британског лидера.
"Много поштујем Бориса и уопште се не чудим што је први изашао и то рекао", рекао је амерички лидер када су га питали о Џонсоновим коментарима.
„Он жели нови споразум ... Други је на измаку. Још само неколико година је остало."
ЈЦПОА је ступио на снагу 2016. године, а истиче до 2025. године. Међутим, велики део споразума био је осмишљен ради укидања америчких санкција, али су оне готово све уведене од стране Трампове администрације - заједно са новим који се уводе готово на дневном ниовоу.
Иран је указао на одлуку Трампа о једностраном повлачењу из ЈЦПОА-е као доказ да се САД-у не може веровати ни у преговарању о другом споразуму у доброј вери. Међутим, Техеран је понудио да нуклеарни споразум стави у трајни закон и пристане на наметнуте међународне инспекције како би се осигурало да је његово атомско истраживање мирно, захтевајући заузврат да Вашингтон ратификује споразум у Конгресу и укине санкције, како би се елиминисала могућност другог Трамповог преокрета.
E3's paralysis in fulfilling their obligations w/o US permission has been clear since May 2018.
— Javad Zarif (@JZarif) September 23, 2019
Solution to this deficiency: mustering will to forge independent path—not parroting absurd US claims & requests INCONSISTENT with JCPOA.
No new deal before compliance w/ current one.
"Да, ми смо то понудили и та је понуда још увек на столу", рекао је у понедељак ирански министар спољних послова Џавад Зариф. Међутим, нису наведени никакви детаљи о новом споразуму.
Док је ЕУ водила преговоре с Ираном како би ЈЦПОА остао у животу, Техеран се жалио на европску неспремност да се супротстави америчким диктатима. Џонсон, који је у јулу постао премијер на обећању да ће проћи кроз заустављени процес изласка из ЕУ, чини се да је своју спољну политику још више ускладио са Вашингтоном него Бриселом, о чему сведоче и његове примедбе о Ирану - шта год оне могле да значе на крају.
Односи Москве и Вашингтона као пред Први светски рат, чека се само окидач! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: vostok.rs