Информације су потврђене протеклих дана, током посете Београду заменика председника Кинеске националне свемирске администрације Ву Јанхуа, када је цементиран договор о укључењу Србије у савремени сателитски програм те агенције.
По потреби, моћи ћемо у реалном времену да знамо сваки, па и најмањи покрет војних трупа било које од земаља у нашем окружењу. Такође, ништа мању вредност ови снимци неће имати ни за пољопривреду, метеоролошке прогнозе, праћење миграција, контролу телекомуникација...
- Кинези су своју технологију усавршили до те мере да сателити које су лансирали у свемир могу без проблема да детектују чак и најситније детаље било где на Земљи, попут регистарских ознака на аутомобилима и људских лица. На овом договору дуго се радило, а да до њега дође, најзаслужнији су свакако изузетни односи двојице лидера Александра Вучића и Си Ђинпинга - објашњава саговорник који је од почетка био укључен у разговоре.
Ву Јанху разговарао је у Београду са неколико чланова Владе Србије. Министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић изјавио је након разговора с њим да сарадња са кинеским партнерима Србији треба да обезбеди коришћење сателитских снимака и података са космичких платформи за навигацију, телекомуникације, даљинска истраживања, као и посматрање земље из космоса.
- Србија и Кина ће интензивно развијати сарадњу у области космичких технологија, истраживања и посматрања свемира. Космичке технологије представљају основ технолошког развоја у будућности, а тај развој се заснива на повезаним уређајима, размени велике количине података и њиховој обради помоћу вештачке интелигенције - изјавио је Поповић.
Србија, како кажу саговорници упућени у детаље будуће сарадње, очекује и подршку од Кине у развоју својих сателитских система.
У којим ћемо све областима користити снимке
- осматрање граница
- праћење војних акција
- борба против тероризма
- метеоролошки подаци
- пољопривреда
- праћење миграција
- саобраћај
- контрола телекомуникација
Виде се чак и боре на лицу
Бивши дипломата Небојша Вујовић у књизи "Последњи лет из Дејтона" описује како га је амерички генерал Весли Кларк још 1995. у Дејтону уверио у прецизност савремене технологије.
- Укључио је монитор и сателитску слику. Најпре сам видео земаљску куглу, затим обрисе свих континената, па онда редом у крупном плану Европу, Балкан, БиХ и онда град. Кларк је рекао: "Ево, ово је слика Горажда, видимо људе на улицама, сада ћемо да зумирамо лица". Зумирали су један балкон на коме је стајала старица. Јасно сам видео њено изборано лице - описао је Вујовић.
Џонсон позива на „нови“ нуклеарни споразум, а шта му Техеран одговара прочитајте ОВДЕ.
Извор: Српски Телеграф