Град који је 400 годна био заборављен у прашуми Анда, саграђен је на око 2.400 метара надморске висине, а карактеришу га каскадне терасе и око 200 грађевина на самим ивицама планине.
Научник Геолошког бразилског савезног универзитета Рио Гранде Руалдо Менегат тврди да је открио разлог зашто су Инке изградиле свој чувени град Мачу Пикчу на специфичан начин и зашто су га изградиле на толикој висини.
Овај геолог је геолог извршио анализу терена где се стари град налазио како би пронашао тектонске пукотине, а открића су била изненађујућа.
Како је објаснио на конференцији Геолошког друштва Америке, која је одржана у Фениксу, те пукотине се драматично разликују по величини: неке од њих су толико велике и дугачке да чак одређују правац тока локалних река.
Менегат је открио да те пукотине прате два главна смера: од североистока ка југозападу и у супротном смеру. На тај начин, пукотине стварају облик икс и Мачу Пикчу је тачно на месту пресека.
Истраживач сугерише да су све градске структуре изграђене на основу тог обрасца.
Цео град има исти образац као и пукотине у земљи, што је граду дало непремостиве предности. Прво, на тим местима се камење лакше вадило, наглашава Менегат.
Поред тога, пропусти на тлу помагали су усмеравању воде из растопљеног леда или кише у град, стварајуц́и стабилан извор слатке воде. Истовремено, током олуја и обилних падавина пукотине су помагале да се вишак воде брже исуши.
- Отприлике две трећине напора уложеног у изградњу светилишта односило се на одводе испод површине. Пукотине су помогле очувању овог места - рекао је геолог.
Такође, зидајући град на тако високом месту, Инке су се заштитиле од лавина и клизишта која су толико уобичајена у Андима.
Жена снимила двобој медведа! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Медији