Главна атракција параде биће кинеске напредне ракете, а многе од њих дизајниране су за нападе на носаче авиона и базе које учвршћују америчку војну снагу у региону.
Војна парада биће одржана 1. октобра, а овим догађајем ће се обележити седам деценија комунистичке Кине.
Међу ракетама које ће бити представљене на паради је такозвани "убица носача" Донгенфг-21Д, представљен на паради 2015, за који Кина тврди да може па погоди ратне бродове на удаљености од 1,5 хиљада километара, као и ракета средњег домета ДФ-26, названа "убица Гуама" у референци на америчку војну базу на Тихом океану.
Државне медије највише интересује интерконтинентална ракета ДФ-41 која може да пренесе неколико нуклеарних глава и да стигне до САД.
Кина убрзано иде и према развоју хиперсоничних ракета ДФ-17 које се могу кретати брзином неколико пута већом од брзине звука.
Сем Рогевен, директор Лови института за међународни безбедоносни програм у Сиднеју, тврди да не постоји одбрана против хиперсоничних ракета, осим напада на оног ко ју је лансирао.
Аналитичари су посебно заинтересовани за потенцијално представљање два модела "невидљивих" дронова, а Кина по правилу на парадама представља системе који су већ у употреби.
На паради ће учестовати око 15.000 војника и више од 160 летелица, што ће је учинити већом од прошле масовне параде која је одржана 2015. у Пекингу, када је обележена 70. годишњица краја Другог светског рата.
Кинески званичници тврде да циљ параде у уторак није "показивање мишића".
Ипак, Пекинг је суочен са шкакљивом стратешком ситуацијом.
Наиме, Кина је окружена америчким савезницима и војним базама у близини своје обале, што укључује и амерички наоружан Тајван.
Портпарол кинеског министарства одбране Жен Гуоћанг у четвртак је рекао да свет није сигурно место и да кинеска војска мора да буде потпуно спремна.
Кинеска влада је данас одбацила забринутост због кинеске претње.
Тврдња да је Кина претња темељи се на неразумевању и дубоко укорењеним предрасудама, наводи се у владином документу названом "Кина и свет у новој ери".
Кина има највећу светску војску и други највећи војни буџет, после САД.
"Кинеска нација нема ген за инвазију других земаља и доминацију светом", стоји у документу владе.
"Западне силе злостављају Кину од средине 19. века, што је оставило неизбрисива сећања о патњи коју су донели рат и нестабилност. Кина неће никада другима нанети патњу кроз коју је прошла", додали су из кинеске владе.
Прочитајте ОВДЕ шта су руски падобранци урадили на војној вежби “Центар-2019”.
Извор: Танјуг