Иако су одговорни на кратко завршили у затвору, њихов случај по свему судећи није послужио као опомена: нови надгробни споменици са Путиновим ликом појавили су се средином овог месеца на гробљу Смоленски.
Фотографије освануле на правим надгробним споменицима
Наиме, поменута организација је поставила је инсталацију под називом "Шта људи стварно желе" 19. септембра на лутеранском гробљу која укључује лепљење портрета руских политичких личности на постојеће надгробне споменике. Поред Владимира Путина, на мети активиста "Агит Русије" нашли су се и премијер Димитриј Медведев, секретар за штампу Кремља Дмитриј Песков, градоначелник Москве Сергеј Собијанин, гувернер Санкт Петербурга Александар Беглов и други.
Брзом реакцијом полиције, тројица активиста ухапшена су у Санкт Петербургу два дана касније. Двојица од њих, Грегориј Кудријавцев и Андреј Жексимбајев, претходно су већ били привођени под сличним околностима. Трећи активиста био је Павел Иванкин, који је као уредник канала "Телеграми Агит Русија" објавио спорне фотографије споменика. Полиција је претресла куће активиста, одузела им телефоне и друге личне уређаје, пише "Медуза".
Међутим, Жексимбајев и Кудријавцев ослобођени су исте вечери, али су ипак наведени као сведоци у случају који је окарактерисан као "намерно скрнављење тела покојника". Руски закон предвиђа казну од пет година за овакво дело.
Марк Алексејев, адвокат уредника Павела Иванкина, рекао је за "Медузу" да је његов клијент означен као главни осумњичени у овом случају. Током претреса његовог стана, заплењено је неколико компјутера, мобилних телефона, кредитних и платних картица и штампача.
Полиција тврди да има доказе, адвокати тврде другачије
У понедељак, 23. септембра, одржано је прво рочиште на којем се одлучивало о судбини Палвела Иванкина. Детектив који је задужен за случај "Споменик" изјавио је да је Иванкин заједно са још неколико особа чији идентитет још није утврђен организовао акцију скрнављења гробова.
Централни доказ против 36- годишњег Иванкина јесте снимак сигурносних камера са гробља. Полиција тврди да је на видеу препознала опозиционог уредника.
Међутим, адвокат Максим Камакин поручио је да сва тројица активиста имају алиби у овом случају, будући да подаци са мобилних телефона не показују да су се у то време налазили на грбољу Смоленски. Полиција, са друге стране, овај податак још увек није прихватила као релевантан за истрагу.
Иванкин је на рочишту изјавио је да никада није био на поменутом гробљу и да чак ни не зна где се оно налази. Фотографије споменика је, како каже, поставио након што му је исте послао анонимни корисник, те да спорна акција нема везе са организацијом "Агит Русија".
Суд је затворио расправу истог дана, док је Иванкин остао у ћелији да сачека резултате истраге отисака прстију на споменицима.
Актвисти кажу да је реч о политичком прогону
Адвокат Максим Камакин изјавио је да страхује да би и активисти Грегориј Кудријавцев и Андреј Жексимбајев могли да заврше као осумњичени у овом случају, иако се за сада воде као сведоци.
Камакин је том приликом поделио сумње његових клијената, те да је врло могуће да иза инсталације на гробљу стоје државне безбедносне агенције које желе да на овај начин нашкоде покрету "Агит Русија".
- Ово је политички прогон. Они верују да им се ово дешава због њиховог активизма - тврди Камакин.
Прочитајте ОВДЕ на коју то “осовину зла” упозорава Универзитет Оксфорд.
Извор: meduza. io