Ракета ће бити направљена од јединственог композитног материјала који укључује угљеник и угљенична влакна, чинећи оружје много лакшим и готово невидљивим за радар, односно средства за противваздушну и противракетну одбрану.
Спекулише се да ће композитни материјал „Циркона“ бити сличан КИМФ-у, који се користи за подморничке балистичке ракете 3М37 „Скиф“. КИМФ се производи у фабрици УМАТЕКС у Чељабинску. То је лаган, али чврст материјал који пружа добру топлотну заштиту.
Извор истиче да ће „Циркон“, који ће летети брзином од 10.000 км/ч, бити толико усијан да ће изгледати као џиновска ватрена кугла која пролеће небом.
„Непријатељ неће моћи да види ракету на свом радару, али ће моћи да је види како јури са хоризонта. Тако ће буквално уносити страх“, истакао је неименовани стручњак.
Почетком септембра, часопис „Popular mechanics“ је писао да ће америчка противракетна одбрана на нивоу на ком се сада налази имати само двадесетак секунди да обори ову хиперсоничну усијану куглу.
„То једва да је довољно времена да командант брода који се брани схвати шта се догађа, а камоли да лансира ракете како би оборио надолазеће хиперсоничне ракете“, закључио је часопис.
Председник Русије Владимир Путин је у фебруару званично представио ракету и објавио да она може да лети брзином од 9 маха (око 11.000 км/ч), а да има домет од хиљаду километара.
В России создается новейшая противокорабельная гиперзвуковая ракета «Циркон» pic.twitter.com/iLClRfLOPG
— CGTN на русском (@cgtnrussian) April 25, 2017
Како су руси одбранили своју базу од напада дроновима, сазнајте ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews. com