Најновије

ШИРАК СЕ ОШТРО ПРОТИВИО ИНВАЗИЈИ НА ИРАК: Није то чинио из хуманитарних разлога, британски обавештајци открили бруталан мотив

Жак Ширак, бивши француски председник, није се противио рату у Ираку због страха од хуманитарне катастрофе, већ због тога што је био на платном списку Садама Хусеина, ирачког диктатора!

Жак Ширак (Фото: Јутјуб)

Ову тврдњу која је усталасала јавност с обе стране Ламанша изнео је сер Ричард Дирлав, који је био шеф британске обавештајне службе МИ6 од 1999. до 2004.

Питања без одговора

Управо је Ширак, који је преминуо прошле недеље, с председником Русије Путином и Герхардом Шредером, тадашњим канцеларом Немачке, био главни противник инвазије на Ирак.

- Ширак је често тврдио да је био у праву кад је реч о Ираку, а да смо ми погрешили. Али његов мотив за противљење рату био је све само не из хуманитарних разлога.

Имамо јаке индиције да је он од Хусеина примио милионе у миту како би утицао на спречавање инвазије - рекао је сер Ричард Дирлав.

Британске обавештајне службе наводе да има индиција да је Ширак добио најмање шест милиона долара од Садама и да их је употребио у предизборним кампањама 1995. и 2002. Новац је стигао из Садамових личних фондова и испоручиван је преко посредника.

- Много је питања остало без одговора, а тичу се блиског односа Садама Хусеина и Жака Ширака - додао је сер Дирлав.

Дан жалости-Путин у Паризу

Око 30 шефова држава и влада присуствоваће данас у Паризу меморијалној служби поводом Ширакове смрти. Меморијалној служби присуствоваће и руски председник Владимир Путин, потврдио је портпарол Кремља Дмитриј Песков. Шираково тело биће изложено у Палати инвалида у Паризу, где Француска одаје почаст својим херојима. Данас је национални дан жалости у земљи. Ширак ће бити сахрањен на приватној церемонији на гробљу Монпарнас у Паризу.

САД и Велика Британија су тврдиле да Садам Хусеин поседује оружје за масовно уништење и да постоји реална опасност да оно дође у руке Ал Каиде.

Претња ветом

Међутим, Ширак је отишао толико далеко да је објавио да ће употребити вето у УН како би спречио Џорџа Буша млађег и Тонија Блера да прогурају резолуцију којом би се подржала војна интервенција у Ираку. Односи између Вашингтона и Париза су се због тога нагло погоршали. Ситуација је отишла толико далеко да су ресторани у САД брисали француски језик из својих менија, а француски помфрит је постао "слободарски помфрит".

Хаос још траје-рат без дозволе

САД и Велика Британија су 2003. покренуле инвазију на Ирак без одобрења УН. Оружје за масовно уништење никад није пронађено. У рату који је трајао од марта 2003. до децембра 2011. погинуло је на десетине хиљада цивила. Према званичним подацима, погинуло је 37.000 ирачких трупа, а преко 40.000 је рањено. Међународна коалиција је изгубила 4.815 војника, а преко 32.700 је рањено. Током сукоба и током окупације погинуло је око 120.000 цивила. Свргавање Садамовог режима Ираку је донело хаос од кога се још није опоравио.

Прочитајте ОВДЕ  зашто су Иранци у стању пуне приправности и шта очекују.

Извор: Курир

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА