Најновије

АМЕРИКА ЈЕ СВЕСНА ЦЕНЕ КОЈУ ЋЕ МОРАТИ ДА ПЛАТИ АКО ИЗГУБИ ТУРСКУ! Велики преокрет: Вашингтон значајно попустио Анкари!

Турска је одлучна у намери да осигура сопствену безбедност на јужним границама и да развије војну индустрију, због чега САД показују преокрет и, корак по корак, побољшавају односе са Анкаром, свесне цене коју би морале да плате, уколико би изгубиле тако важног стратешког партнера, тврде стручњаци.

Tурска војска (Фото: јутјуб)

Пример за то је изјава aмеричког републиканског сенатора Линдзија Грејама, који је рекао да се САД надају да ће вратити Турску у заједнички програм за производњу ловаца Ф-35.

„Надам се да ћемо успети да успоставимо боље стратешке односе са Турском. Покушаћемо да их вратимо у програм о Ф-35, можда ћемо разговарати и о програму слободне трговине“, констатовао је Грејам.

Он је такође истакао да је Турска веома важан савезник, и то не само када је у питању Сирија, него и цео регион.

Истовремено, амерички амбасадор у Анкари Дејвид Сатерфилд најавио је да САД планирају да изнесу Турској предлог за развој економске сарадње. Према његовим речима, ради се о снижавању царина на алуминијум и челик, као и о повећању обима трговине између земаља до 100 милијарди долара.

Одлучност Турске

Пензионисани генерал-пуковник Турског ратног ваздухопловства и бивши командант турске ваздухопловне базе Ердоган Каракуш сматра да САД одустају од своје одлуке поводом Ф-35 због страха да ће изгубити важног стратешког савезника.

„Турска показује велику одлучност у погледу стварања зоне безбедности на територијама источно од Еуфрата. Поред тога, Американци одлично схватају да турска куповина руских С-400 неће довести до цурења информација о Ф-35. Стога су се одлучили на овај корак, како би ублажили тензије у односима са Анкаром“, објашњава Каракуш.

Уколико одржи Турску у оквиру програма о Ф-35 и након што Анкари прода системе „Патриот“, Вашингтон се нада да ће задржати Турску у одређеном оквиру када се говори о даљим акцијама на територији источно од Еуфрата, прецизира бивши командант турске ваздухопловне базе.

„Пошто Америка није успела да одврати Турску од операција на територији источно од Еуфрата, она покушава да је убеди да је неопходна реализација ограниченог плана за стварање зоне безбедности у дужини од пет миља“, закључио је Каракуш, указујући на тежњу САД да одржи добре односе са Турском због сопствених интереса на Блиском истоку.

Промена равнотеже снага

Политички аналитичар Џејхун Бозкурт такође тврди да су такве акције Америке повезане са тежњом да се спречи активно деловање Турске на територији Сирије.

Међутим, он сматра да ни могуће „отопљавање“ односа између Анкаре и Вашингтона не може променити став Турске када је реч о територијама источно од Еуфрата и о зони безбедности.

Транспорт војних возила на југоистоку Турске у близини границе са Сиријом

„Ако погледате ширу слику, САД ће брзо изгубити Турску као савезника. Та земља се све више удаљава од САД и зближава се са Русијом и азијским државама. Цена коначног губитка тако важног геостратешког играча у евроазијском региону за САД је невероватно висока“, напоменуо је аналитичар.

Према његовом мишљењу, у том случају би се равнотежа снага променила у корист азијског света. Стога, како би спречиле такав сценарио, САД су присиљене да одустану од своје одлуке поводом Ф-35.

„Ако се Турска и одлучи за јачање односа са САД, на основу свог претходног искуства, оне неће кварити односе са евроазијским државама, већ ће наставити политику балансирања, а то је веома битно. Вашингтон је упознат са одлучношћу турске стране и када је реч о ставу у погледу територија источно од Еуфрата и формирању зоне безбедности“, нагласио је Бозкурт.

На крају крајева, може се претпоставити да ће крајем септембра или почетком октобра у региону почети да се одвијају нови процеси.

„На то указују све чешћи летови Ф-16 и повећана активност на граници“, закључио је политички аналитичар.

Високе оцене за руске авионе

Турски стручњаци такође упозоравају да, уколико САД не испоруче Турској ловце Ф-35, за које је та земља платила велику своту новца, Анкара ће донети коначну одлуку о куповини руских летелица Су-35 и реализацији заједничког пројекта са Москвом, који се односи на производњу ловца Су-57.

Руске летелице настављају да заокупљају пажњу турских стручњака. Демонстративни програми Су-35 и Бе-200 на авијационом сајму „Текнофест 2019“ у Истанбулу још једном су показали супериорност руске авијације. Истовремено, преговори између Москве и Анкаре у области сарадње у ваздухопловном сектору дошли су до конкретног и практичног нивоа.

„Турска се тренутно налази у фази доношења веома озбиљне одлуке, а један од разлога за то је чињеница да САД одбијају да испоруче ловце Ф-35, иако је Турска за њих све платила“, рекао је члан Савета за безбедносна питања и спољну политику у администрацији председника Турске и професор са Војне ваздухопловне академије Месут Хаки Џашин.

„Такав став Америке је у вези са тим што је Турска купила руске системе С-400. Међутим, то противречи међународном праву, јер је у једном случају реч о системима противваздушне одбране, а у другом је реч о војном авиону. Штавише, Турска је, правно, један од произвођача авиона Ф-35“, оценио је професор.

Он је додао да је председник Ердоган током недавне посете Русији посебну пажњу посветио разговору о два важна питања, а то су куповина Су-35 и спровођење пројеката о заједничкој производњи авиона пете генерације Су-57.

„Ова питања тренутно разматрају стручњаци Оружаних снага, Министарство спољних послова Турске и друге компетентне институције. Турска, истовремено, штити своја права када је реч о испоруци авиона Ф-35 и наставља преговоре са САД“, рекао је он.

Џашин је такође нагласио да, уколико САД и даље буду одбијале да испоруче авионе Турској, они ће донети коначну одлуку поводом куповина Су-35 и заједничке производње Су-57.

„Штавише, у том случају Турска вероватно више никада неће куповати америчке авионе. То је слично ситуацији када је током Првог светског рата Велика Британија запленила турске војне бродове, а Турска након тога више није од њих куповала ни летелице, ни бродове, нити било какву војну технику“, изричит је професор.

Колико је тачно летелица оборено од стране руских ПВО система у Сирији, сазнајте ОВДЕ.

Извор: rs.sputniknews. com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА