Најновије

ШВАЈЦАРСКИ МЕДИЈИ ПИШУ О ЛАЖНОЈ ЦРНОГОРСКОЈ ЦРКВИ: Ево ко је створио ЦПЦ!

Швајцарски "Ноје цирхер цајтунг" пише о покушајима македонске и црногорске цркве да се отцепе од Српске православне цркве оцењујући да је из угла политике, национална црква примамљива као начин за утврђивање националног идентитета.

Црна Гора (Фото: Јутјуб)

У тексту "Православна црква се круни на рубовима" лист пише да православне цркве одувек гаје "интиман однос са државном силом", као и да се сада "по украјинском узору" и у Северној Македонији и Црној Гори виде тенденције одвајања цркве.

"За Македонску православну цркву аутокефалност је кључна. Та црква се 1967. прогласила независном од Српске православне цркве. До данас ни српска нити било која друга православна црква не признају тај потез, тако да је македонска црква изолована у православном свету", пише лист и додаје да она и поред тога може да рачуна на подршку државног руководства.

Када се ради о Црној Гори, тамо и даље већина свештенства и верника припада Српској православној цркви, истиче лист и додаје да је пројекат Црногорске православне цркве остао "елитни".

"Подршку налази у оним политичким и културним елитама које се труде у стварању сопственог националног идентитета Црногораца - у виду разграничења од Србије. Државно руководство предвођено дугогодишњим "регентом" Милом Ђукановићем, дуго је у црквеном конфликту заузимало улогу посредника, међутим то се недавно променило када се Ђукановић изјаснио за аутокефалност, наводи се у тексту.

Планира се закон који предвиђа да у државном власништву буду сви црквени објекти саграђени државним новцем или саграђени још пре 1918. када је Црна Гора постала део Краљевине СХС, а Српска православна црква прибојава се да ће јој новим законом бити одузет велики број цркава и манастира и затим предат Црногорској православној цркви, пише НЦЦ.

Истиче се да је Венецијанска комисија Савета Европе критиковала предложени закон као "нејасан" и препоручила да се направи јасна разлика између својинског права државе и права на коришћење објеката од стране неке религијске заједнице, а подршка српској страни стигла је и из Истанбула, где је патријарх Вартоломеј рекао да неће подржати оне који би да цепају Српску православну цркву.

"Та уздржаност би се могла објаснити тиме што Константинопољ гаји знатно опуштенији однос са Српском православном црквом него са Московском патријаршијом са којом је у конкуренцији за превласт у православном свету. Уз то, екуменска патријаршија напросто себи не може да дозволи нову црквену свађу, поготово зато што још ниједна православна црква није признала доделу аутокефалности украјинској цркви", закључује се у тексту.

Четири мрачне тајне антарктика за које не желе а знамо! Више о томе ОВДЕ.

Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА