Вежба Joint Reaction 2019. одржава се у оквиру А-5 иницијативе, односно "Америчко-јадранске повеље", чије су чланице Хрватска, Албанија, Македонија, Црна Гора и БиХ, док Србија има статус посматрача. Међутим, у настојању да се оснажи косовска независност и да се Косовске безбедносне снаге трансформишу у праву војску, а Приштини обезбеди монопол силе на КиМ, Американци сада настоје да у А-5, као предворје НАТО, на мала врата угурају и тзв. Косово.
Зато је учесницама Joint Reaction 2019, на финалној конференцији о вежби, одржаној у јулу, без икаквих претходних консултација, па и наговештаја, дат на потпис технички споразум о учешћу представника Косовских безбедносних снага (КБС). Пошто БиХ не признаје независност Косова, Здружени штаб Оружаних снага БиХ затражио је од Министарства одбране упутство како да реагују у тој ситуацији. Ситуацију додатно компликује то што је министарка Марина Пендеш у техничком мандату, с обзиром на то да се чека формирање новог савета министара и могуће је да ће због тога избећи да донесе одлуку о томе. Наш извор наводи да би, у том случају, могло да се догоди да официри Здруженог штаба на себе преузму тумачење званичних докумената. Посебан фактор је снажан притисак Вашингтона под којим би БиХ могла да пристане на учешће на вежби заједно са војском лажне државе, што не би био први пут, јер се исто то догодило и на недавно одржаној НАТО вежби у Хрватској која није прошла без скандала.
Као једна од могућности да се КБС "прошверцује" на вежбу помиње се и потписивање споразума Албаније са Приштином. Албанија се, у лобирању за учешће Косова, ослања на добре односе са Националном гардом Њу Џерзија, као и на чињеницу да су домађини вежбе.
Иначе, "Америчко-јадранску повељу" основале су САД 2003. године са Хрватском, Албанијом и Македонијом, како би им помогли на њиховом путу ка чланству у НАТО. Хрватска и Македонија у међувремену су постале чланице, а "Повељи", као својеврсној чекаоници за НАТО, придружиле су се 2008. године Црна Гора и Босна и Херцеговина. Србија је тада добила статус посматрача.
НАТО земље увелико су ангажоване на обуци војника тзв. Војске Косова. У томе предњачи Америка, али и Велика Британија, Немачка и Турска, где су обуку већ прошла два пилота који би требало да постану део оружаних снага Приштине. Значајну подршку Приштини у војном сегменту пружа и Хрватска, пре свега преко ветерана из последњег рата. Они су усмерени на обучавање албанских војника за дејства по угледу на "Олују", што је практично припрема за могућу акцију на северу КиМ, у случају да Приштина одлучи да на силу интегрише читаву територију Космета и заокружи територијални интегритет.
Иначе, војну вежбу поводом десетогодишњице чланства Хрватске у НАТО, одржану на полигону "Еуген Кватерник" код Слуња, осим чињенице да су на њој учествовали припадници тзв. Војске Косова, обележио је и скандал у којем су они, заједно са хрватским војницима, певали усташке песме о клању Срба. Хрвати су, под утицајем алкохола, пуштали са разгласа песме из црне епохе НДХ, у чему им се придружило и двадесетак припадника оружаних снага тзв. Косова. Све то дешавало се у присуству припадника Oружаних снага БиХ, који нису учествовали у усташком "натпевавању". Један од официра БиХ, српске националности, снимио је догађај мобилним телефоном, али га је хрватски безбедњак натерао да тај снимак обрише, а о томе му је издао и потврду.
Долази висока делегација из Кине
Први потпредседник Централне војне комисије Кине, генерал Џанг Јоуси, у четвртак долази у Београд, где ће се састати са највишим државним званичницима. Реч је о посети највишег нивоа у историји војне сарадње Кине и Србије. Први човек Комисије је кинески председник Си Ђинпинг, а, како у кинеском систему ово тело управља војском, генерал Џанг хијерархијски заузима више место у систему одбране од надлежног министра.
Захарова упозорава
Цела територија Косова се претвара у упориште тероризма. Тамо се враћају припадници Исламске државе, који су врбовани међу косовским Албанцима и који су прошли обуку. Већ је забележено 250 таквих случајева - упозорила је Марија Захарова, портпаролка Министарства спољних послова Русије.
Захарова је рекла да је реч о људима који имају радикалне ставове и који имају велико искуство у борбама:
- То ствара још један ризик за безбедност на Балкану и у целој Европи. Пораст претњи тероризмом је очигледан, а албанске власти на Косову нису у стању да се с тим боре чак и да хоће. Позивамо оне који стоје иза Приштине, САД и ЕУ, да обрате најозбиљнију пажњу на то. Ми полазимо од тога да ЕУ треба да предузме одговарајуће мере.
Изумрећемо, а нећемо ући у ЕУ! Србија мора да се окрене Путину! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Вечерње новости