Неки су политичари изјавили како се ради о историјском повећању прорачуна за одбрану, а бројке указују на то да је заиста тако. Шведска је за своју одбрану пре 40 година издвајала 3,1 посто БДП-а, да би прошле године бројка пала на 1 посто. Зато ће одбрамбени прорачун с овогодишње 52 милијарде круна (око пет милијарди евра) до 2025. године нарасти на 84 милијарде круна и досегнути 1,5 посто БДП-а. Сваке године од 2021. издвајање за војску биће веће за додатних пет милијарди круна.
Конкретни планови још нису изашли у јавност, али изгледа да ће се улагати у све видове оружаних снага, а највише у копнену војску. Укупан број запослених у оружаним снагама, укључујући и цивиле, требало би с данашњих 60.000 до 2025. године да нарасте на 90.000. Копнена војска требало би да оформи четири нове бригаде, али профитираће и остали. Медији нагађају да ће оружане снаге, осим набавке 60 нових Грипена Е, задржати и модернизовати 95 старијих модела Грипена Ц/Д.
Страх од Русије
Дан победе, Русија, Москва, руска војска, војна парадарy Даy ПарадеФото: Тањуг/АП
У плану је и модернизација две старе и изградња још две нове подморнице, обнова радарског система и модернизација пет корвета. Зашто је онда земља, која већ више од два века успева да не само одржи неутралност него и да избегне војне ударе и грађанске ратове и политичко насиље унутар земље, одлучила тако нагло и значајно да повећа издатке за одбрану, односно за ионако добро обучене и модерно опремљене оружане снаге? Шведска је, истовремено, у добрим односима са свим својим скандинавским и балтичким комшијама. Одговор је у већ традиционалној забринутости, могло би се чак рећи и страху од моћне, агресивне, недемократске и не превише пријатељски настројене Русије.
- Руско понашање све је више совјетско па томе мора да се прилагоди и Шведска. С већом војском и напреднијом територијалном одбраном, бићемо спремнији и отпорнији, што може утицати на то да до рата ни не дође - једноставно је стање ствари објаснио Алан Видман, парламентарни заступник шведских либерала, који подржавају социјалдемократску владу. Балтичко море је ''меки трбух'' Шведске и поприште десетине инцидената годишње у којима долази до блиских сусрета шведских и руских војних летелица, до уласка руских авиона у шведски ваздушни простор и до појаве ''неидентификованих'' подморница у шведским територијалним водама.
И даље нису чланица НАТО
У свету којим доминира трговински рат САД и Кине, Брегзит и поступни пад америчког интереса за улогу међународног полицајца, Шведска је проценила да није лоше да ојача оружане снаге. Упркос сталном залагању грађанских странака десног центра, Шведска и даље није чланица НАТО, па с те стране начелно не може да очекује помоћ. А од свих земаља која имају излаз на Балтичко море, Шведска тренутно за одбрану издваја најмањи део БДП-а. Али, с обзиром на чланство у Европској унији, ипак није сасвим без савезника.
НАТО самит, Брисел, НАТО, СедиштеНа НАТО не могу да рачунају, Фото: Тањуг/АП
На трендове у шведској сигурносној политици указује и поновно увођење обавезног служења војног рока, који је укинут 2010 године. Иако је сваке године око 95.000 18-годишњака обавезно да се јави војним властима, заправо темељну обуку годишње прође тек њих 5.000, што је ипак довољно за редовну обнову оружаних снага и одржавање борбене спремности.
До новца преко новог пореза банкама
Напослетку, добро организоване и вођене државе попут Шведске неће се упуштати у креирање и јавно изношење стратешких планова ако немају јасну финансијску конструкцију. Будући да финансирање оружаних снага науштрб животног стандарда грађана не долази у обзир, влада је новац одлучила да потражи тамо где га има највише – у банкама. Пред новинаре су изашли министар одбране Петер Хултквист и министарка финансија Магдалена Андерсон и најавили да ће најмање четвртину потребног новца добити од наметања новог пореза банкама.
- Примећујем да су четири највеће банке прошле године имале добит од 112 милијарди круна (око 11 милијарди евра), што је три милијарде више него 2017. године - јасна је била министарка Андерсон.
Какав се то напад десио да је пореметио Трампов план мировног споразума са талибанима, сазнајте ОВДЕ.
Извор: index. hr