“Питаћете се зашто је овде један обичан човек из Босне, са северо-истока што гледа у Дрину и Саву, из Теочака у којем су, веровали или не, али су историјске чињенице, једно време биле присутне мошти Светог Луке апостола кога је Бранковић поставио баш ту пред долазак Турака, нажалост узели су га римокатолици. Не знам јесу ли платили и колико је Бранковић наплатио, али тако је било. Ја сам одатле, имам тог космополитизма, толеранције духа. Питаћете се зашто сам овде, одговарам да сам овде што ме Бог јечни позва да будем на помоћи брату и комшији.
Овде сам јер сам присуствујући дешавањима претходне године у храму у Подгорици, у Бару и другим догађајима, од патријарха Иринеја чуо и то понављам, да је Српска православна црква изузетно расположена да успоставља и шири добре односе и поверење са муслиманима са Балкана, посебно са Бошњацима међу којима сам ето и ја”, рекао је он у беседи и наставио:
“Још један разлог је сусрет са академиком Матијом Бећковићем приликом освештавања храма у Бару, који изрази похвалу на моју здравицу, коју сам тада као и вечерас само као грађанин говорио. Не смем да кажем да сам у име Исламске заједнице било би нечасно, да сам у име свих муслимана, нисам, него у име мојих верника који ме подржавају и у своје лично име.
Каже академик: “ефендија свака част на здравици”, а ја њему шеретски: “академиче хоћемо ли се ћерати“, што је његова позната реченица. Одговорио ми је доста нам је било глупости и осетио сам искреност. Тада сам научио лекцију живота или део ње, која се зове толеранција у којој треба разумети, поштовати и сарађивати са и потпуно другачијим мишљењима човека“, рекао је ефендија Хоџић.
Срби и Црногорци су, како је поручио ефендија Хоџић, ретки народ који памти добро које му неко учини, неће заборавити и неће изневерити.
“Овде сам и по исказу давног, древног Марка Миљанова који рече „чојство и јунаштво је бранити другачијег од себе“ а ми смо мало другачији међусобно и ја сам ради тога и дошао, браћо моја драга. Учење моје вере је да комшију и брата не смем запустити, да му морам помоћи, да му се одазовем кад ме год позове. Позван сам и великодушно сам се одазвао.
Добро се добрим мора враћати. Истина, нисмо могли бити регистровани као простор у којем ћемо се молити већ само и једино као стамбено пословни објекат, на то смо и пристали. Нема на подручју од Србије на овамо примера да су се џамије обновиле, већ су све регистроване као стамбено пословни објекти. Радићемо на том плану и ја сам први који узима барак да ширимо поверење и толеранцију”, навео је он.
Свој долазак на протестну литију ефендија Хоџић је образложио и дивним примерима из прошлости, међусобног суживота и толеранције.
“Рахметли Исо Махмутовић из села Бистрице код Бијелог Поља који је 1967. године по налогу власти довео радну групу на Цетиње да сруше костурницу. Кад је Исо видио, рекао је „ово је светиња, ја светињу не дирам, а да је моје, пала би мртва глава“. Полиција је запретила да ће остати без посла, а он одговорио да даје отказ”, додао је, између осталог ефендија и наставио:
“Тако и треба за веру дати све, а веру не дати низашто! Подсећам на речи патријарха Иринеја и надам се да ћемо развијати поверење јер сви смо ми на неки начин угрожени, као што се ово сада надвило над Српску православну цркву. Закон о слободи вероисповести, тако је назван, а ја видим само једну неозбиљну лакрдију у самом називу јер ко је тај који има право да између нас верника и Бога одређује хоће ли бити слобода или неслобода. Бог је рекао слобода и то је то! Рекао сам, овде не говорим у име Исламске заједнице. Говорим НАТО-у и Европи да нам не могу више продавати идеје дуплих аршина, сегрегацију. Јавно се види да само један светоназор узимају у своју заједницу. Пола Кипра су оставили, пола су узели, а оне које су узели морали су да пристану да Божић буде 25. децембра. То је већ почетак раскола.
Молим Бога да ви останете они који ће свој Божић, највећи празник у хришћанству, славити 7. јануара. Немојте да вас преваре да буде другачије, јер овај закон је игра ка том циљу. Имовина је овде мање битна, чувајте веру. Биће имовине, а биће и компромиса. Бог вас све чувао!“, казао је ефендија Хоџић.
Прочитајте ОВДЕ шта је поручио амбасадор Србије у Црној Гори Владимир Божовић.
Извор: ИН4С