Прошлогодишњи буџет, рекао је Харадинај, може да се користи до марта, а ако нови не буде усвојен, од априла неће постојати други правни инструменти за функционисање привремених приштинских институција.
"Без одобрења буџета за ову годину, држава ће банкротирати", рекао је Харадинај после седнице владе.
Харадинај је рекао да нема препрека за функционисање институција у јануару и фебруару.
Али, према његовим речима, ако се исто настави у другој половини фебруара, тада ће институције ући у функционални ризик.
“Од 1. априла не постоје други правни инструменти за функционисање државе у финансијском смислу и не само да ћемо банкротирати, већ ћемо потпуно да пропаднемо", упозорио је Харадинај.
Према косовским законима, 1/12 прелиминарног буџета аутоматски се активира за јануар и фебруар, у међувремену за март, ако буџет за 2020. годину не буде изгласан у парламенту, могуће је тражити подужено трајање прелиминарног буџета за још један месец.
Ако процедуре не буду испоштоване, у априлу дефинитивно долази до финансијске блокаде, поновио је Харадинај.
Он је рекао да одговорност за функсионисање привремених приштинских институција има Покрет Самоопредељење, који је победник октобарских ванредних парламентарних избора и да та странка треба да размишља о томе како даље.
Упитан да ли је добио позив да се састане са представницима Самоопредељења или Демократским савезом Косова, ради разговора о евентуалној постизборној коалицији, Харадинај је рекао да његова Алијанса за будућност Косова није укључена у разговоре о формирању нове владе.
Рекао је да се може чути много информација о тим разговорима, али да он не зна шта се тачно дешава.
"Победничка странка је одговорна за стварање институција, а у овом случају то су Самоопредељење и Аљбин Курти", казао је Харадинај, уз подсећање да су избори одржани пре три месеца, а да две водеће странке, Самоопредељење и ДСК, још неуспевају да се договоре о заједничкој влади.
Прочитајте ОВДЕ како су Шиптари у околини Гњилана провоцирали Србе.
Извор: Танјуг