Све су јаче гласине, да се овај Закон, односи заправо на њих, односно сумња се да је режим спреман да их прода.
А одавно постоји тежња да Католичка црква, а и Малтешки ред „дођу до њих“.
Наиме, већ 2007, Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије је одбио понуду америчког амбасадора у Ватикану Томаса Патрика Милејдија, да се три велике светиње које се налазе у Цетињском манастиру (рука Св. Јована Крститеља, честица Часног крста и икона Пресвете Богородице Филермосе) нађу под заједничким покровитељством СПЦ и Католичке цркве.
Сусрет Милејдија са владикама СПЦ описан је у књизи историчара Александра Раковића ”Срби и религијски интервенционизам“, у којој се између осталог каже, да је амерички амбасадор Милејди, предложио био политичку сарадњу између православних и римокатолика у Босни, односно Срба и Хрвата, ради како је казао спречавања мајоризације Хришћана.
Милејди се састао са владикама СПЦ, археипископом охридским Јованом, тадашњим владиком захумско-херцеговачким Григоријем, епископом липљанским Теодосијем, аустралијско-новозеландским Иринијем и владиком будимљанско-никшићким Јоаникијем.
Тај сусрет је био 14. маја 2007. на којем је владика Јоаникије одбио поменути предлог.
Да такав предлог није био усамњен, пре пар дана је подсетио руски новинар Баранов, који је објавио разговор са Момиром Булатовићем, којем је тражено исто, али од Малтешког реда.
Новинар руске телевизије Евгениј Баранов објавио је на свом Фејсбук профилу дEо интервјуа са бившим председником Црне Горе Момиром Булатовићем, рађен 2010. године.
У свом излагању Булатовић искрено као у исповести говори о тренутку свог схватања реликвија које се чувају у манастирима Црне Горе, о њиховим духовним вредностима за народ, али и о томе колике су суме новца „у игри“ када су оне у питању.
Булатовић је тада казао, да му је у посету дошла висока делегација Малтешког реда и понудила 150 милиона долара за три реликвије које се налазе у поседу СПЦ. Како сам признаје, то је био велики новац, посебно за земљу под санкцијама, али је отишао код митрополита Амфилохија да разговарају. Тада, каже Булатовић, схватио је своју грешку што је тако и помислио, али и њихову вредност у сваком погледу.
Ова сведочења бацају нова светла на новоизгласани Закон о отимању имовине СПЦ, као и о намерама Ђукановића и режима шта са манастирима, црквама и реликвијама.
Прочитајте ОВДЕ шта српском народу значе три хришћанске реликвије.
Извор: ИН4С