Шта су највећи успеси општине Јужна Митровица у години који је за нама?
Митровица је специфичан град и бити на челу овог града је част. Желим да подсетим да је ранијих година био велики број међуетничких инцидената и нама је драго да се тај број у прошлој години знатно смањио. То потврђује да имамо доста успеха у успостављању реда и мира, а захваљујући томе ми имамо и економски развој. У овој години започели смо заједнички пројекат који се тиче и Северне и Јужне Митровице, а односи се на сређивања корита река Ибар и Ситнице. На ушћу ових двеју река биће саграђен колектор за пречишћавање отпадних вода и та инвестиција је вредна близу 35 милиона евра. Пре пар дана смо обавили и технички пријем Фабрике за рециклажу, где ће се одвајати пластика, метал и други материјали и та фабрика ускоро почиње да ради.
Шта је то што планирате да урадите наредне године?
Једна од већих инвестиција је реновирање стадиона „Адем Јашари“ за шта је издвојено 12 милиона евра и који ће након реновирања испунити критеријуме које захтевају ФИФА и Уефа. Ту је и наставак радова на уређењу корита реке Ибра, што подразумева и изградњу шеталишта са обе стране и то ће сигурно бити место на којем ће се састајати становници са обе стране Ибра. Ту су и редовни послови на уређењу саобраћајница, водоводне и канализационе мреже које сваке године радимо.
Каква је ваша сарадња са градоначелником Северне Митровице Гораном Ракићем?
Желим да се захвалим на сарадњи господину Ракићу коју смо имали у последњих шест година. До 2013. године имали смо 9.876 међуетничких инцидента, а од 2013. до данас имамо само 7-8 таквих инцидената, који су пријављени од стране полиције. Претходно смо имали и барикаде на мосту, али више тога нема. Мост је проходан и користе га грађани, али још увек тежимо да се мост у потпуности отвори и за саобраћај и ту очекујемо помоћ од Горана Ракића.
За отварање главног моста на Ибру, према Бриселском споразуму, предуслов је Споразум о међуопштинском разграничењу општина Северна и Јужне Митровице којим је предвиђено да Суви До припадне општини Северна Митровица?
Када смо ја и Ракић изабрани на места градоначелника затекли смо две општине које су имале административну линије по Ахтисаријевом плану, по којем Суви До припада Јужној Митровици. Ако треба да се мења Ахтисаријев план, то значи да је потребно извршити и промену устава, за шта је потребна двотрећинска већина у парламенту и подршка националних мањина. То је скоро неизводљиво и зато нам остаје да се помиримо са Ахтисаријевим планом и том административном линијом. То сам изнео и у Бриселу и у разговору са Ракићем и та административна линија је та која треба да буде на снази и даље, а мост не треба да буде блокиран пошто мостови служе да повежу грађане, па и државе, а не да раздвајају људе.
Шта је по вама решење, Горан Ракић инсистира на поштовању Споразума о разграничењу, потписаном у Бриселу?
Ми смо разговарали са међународним представницима и Ракићем у Бриселу и пристали смо да се главна улица Краља Петра претвори у шеталиште, иако је она била жила куцавица овог града која је повезивала северни у јужни део. То је урађено и она данас служи за пешаке, а не за возила. Према Ахтисаријевом планом је дефинисана и независност тзв. Косова и зато ми као градоначелници немамо право да мењамо границе општина. Разумем забринутост господина Ракића, али ако има проблема на југу, поготово за Србе који овде живе, може да ми се обрати као што се ја њему обраћам кад имам проблем на северу, а тиче се албанске заједнице.
Ваша идеја је да уједините Северну и Јужну Митровицу. Какве би последице изазвао покушај да се то и оствари?
И даље сматрам да Митровица треба да буде један град и да грађани не треба да страхују да ли су на северу или на југу, него да се осећају сигурно на обе стране и да Митровица буде град грађана, а не да буде окренут према политици. Мислим да би заједнички требали да наступамо и када тражимо међународне донације, јер се ипак допуњујемо и можемо да функционишемо као један град.
Такву вашу идеју је, као противзакониту, одбацио и још актуелни косовски премијер Рамуш Харадинај?
То је његово мишљење и ја сам тражио да се то питање изнесе у Скупштину. Један од разлога због којег смо тражили да се град уједини је и то што се говорило о разграничењу тзв. Косова и где смо се прибојавали да се одвоји северни део, а самим тим и Северна Митровица. Да би смо се спасили од тог оцепљења мислили смо да Митровица треба да буде један град као и пре Ахтисаријевог плана. Ја сам против разграничења тзв. Косова и Србије, и бићу увек против такве идеје, јер нас је у овим границама до сада признало 115 земаља.
У Јужној Митровици живи само свештеник са породицом у цркви Светог Саве. Зашто је то тако?
Од тренутка када сам постао градоначелник позивам Србе да се слободно врате и да су добродошли на своја имања на којима су живели. Није ми тешко да то и сада поновим и гарантујем им да ће имати потпуну сигурност. Не знам да ли има само једна породица. Ми смо 2004. године изградили куће за становнике који су тамо живели и понудили им да се врате. Још једном понављам да су добродошли и могу рачунати да заједно живимо и решавамо проблеме.
На место градоначелника сте изабрани као функционер Алијансе за ново Косово, али сте ове године прешли у Самоопредељење. Шта вас је навело на такав потез?
После одређеног времена ја сам приметио да моја политичка убеђења више нису иста са Алијансом за ново Косово, него ми је много прихватљивија политика коју сам пронашао код Самоопредељења. Ипак, то не мења моју намеру да служим грађанима Митровице, без обзира којој партији припадам и која политичка убеђења или националну припадност имају грађани Митровице.
Да ли видите себе у новој влади коју покушавају да формирају Самоопредељење и ДСК?
Не. Мој мандат градоначелника траје још две године и планирам да останем на овом месту. Размислићу да ли ћу се кандидовати за трећи мандат, али за сада сам усредсређен само на посао градоначелника и да радим оно зашта сам изабран.
Да ли мислите да ће нова косовска влада укинути таксе на српску робу?
Као што сте информисани кроз изјаве нашег председника и будућег премијера, кад ступи нова власт на КиМ доћи ће до реципроцитета између Србије и тзв. Косова, и тада више неће бити потребе за постојањем такси које су сада на снази. То заправо значи да каква буде политика Србије према тзв. Косову, тако ће поступати и тзв. Косово према Србији.
Зашто сте против сарадње са Демократском партијом Косова?
Ми немамо ништа против Демократске партије Косова, али су грађани изабрали Самоопредељење.
Прочитајте ОВДЕ где ће Александар Вучић прославити Бадњи дан.
Извор: Косово онлајн