То тестирање је показало да су државне агенције и оператери спремни да ефикасно одговоре на претње и обезбеде да интернет и комуникације ефикасно функционишу.
Пробу контроверзног програма РуНет многи виде као могућност руских власти да појачају контролу над дигиталним саобраћајем унутар највеће државе на планети. Шта би требало да знате о дигиталном простору Русије?
- Више од три четвртине руске популације, што је око 108 милиона људи, користи интернет.
- Руси су велики љубитељи друштвених мрежа, али највише користе домаће: ВКонтакте и Однокласинки. Фејсбук је тек на трећем месту.
- Још једна изузетно популарна друштвена мрежа у Русији је LiveJournal, коју је 2007. године купила руска медијска компанија СУП Медија.
- Чување података руских држављана на серверима ван земље је противзаконито. Због тога је московски суд 2016. године донео одлуку да забрани мрежу Линкедин. Забрана је потом и потврђена, па та мрежа више не може да се користи на територији Русије.
- Русија већ годинама уназад покушава да појача сајбер безбедност корисника унутар својих граница, па је у складу са тим покренут програм РуНет, који треба да обезбеди да у случају глобалне кризе кључне интернет карике остану под контролом руских органа.
- Критичари истичу да је РуНет програм пут ка визији домаћег интернета, који може да буде одсечен од глобалне мреже, као што је то случај са интернетом у Кини.
Судбина Србије је сада у рукама Хрватске. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: РТС