Трифуновић је раније данас изјавио да тај покрет неће изаћи на предстојеће изборе, јер за њихово одржавање не постоје ни минимални услови.
Подсећа да је ПСГ потписао Споразум са народом "као акт добре воље", иако је, како каже, било противљења у самом покрету.
“Ја сам их убедио због крвне слике опозиције да ја ставим потпис на тај папир, јер сам мислио да је уједињење опозиције добар чин, и даље то мислим. Поента је да смо ми ту борбу за изборне услове схватили буквално, и морам да признам, врло сам се зачудио када су људи завикали бојкот у август, јер не знам шта значи бојкот, дижемо руке, ја дефетизам не признајем... Ја мислим да је дефетизам злочин према друштву. Наша одлука је била борба", каже председник ПСГ.
Трифуновић каже да је ПСГ прво написао писмо известиоцу Дејвиду Мекалистеру.
"Пребацили смо лопту на половину терена међународне заједнице, и рекли им да се овде дешава нешто што излази из свих оквира људског и нормалног и што уништава појам државе у сваком смислу", навео је, додајући да смо ми ипак у Европи, и да су ту Европу позвали у помоћ, и да је та Европа реаговала.
Хоћу да кажем - нисмо губили време нити смо се премишљали, каже он.
Трифуновић оцењује да ништа, на шта се обавезала, владајућа клика није урадила.
"Оно што је дефинитивно бетонирало одлуку која је претходно донета, је тај пробни балон о три посто цензуса", рекао је Трифуновић оцењујући да је предлог дошао због тога да би се у парламент "угурали" радикали и Војислав Шешељ, Миша Вацић и слични.
"Борили смо се за те услове, а тих услова није било. То што се дешавало са евентуалним спуштањем цензуса на три одсто, и спуштањем старосне границе на 16 година како би стасала радикалска деца могла такође да дају свој глас, за нас је било потпуно неприхватљиво... Дигни ти, мајсторе, на 10 одсто, али нам дај услове који су фер и поштени", подвукао је Трифуновић.
Каже да не види сврху "дизања руку у јулу", и каже да је СзС имао тих тражених девет месеци пред изборе.
"Савез за Србију је имао довољно времена, за мене је то проглашење бојкота у августу било дефетизам. Рекао сам им - хајде да пробамо да учинимо нешто".
Трифуновић је рекао да ће ПСГ тражити од Европске комисије да уради нешто што је урадила у Северној Македонији, са Прибеовим извештајем, који је био извештај о парламентаризму и слободи медија, и који је, како подвалачи, био предуслов да се деси техничка влада у Северној Македонији.
"После свега што сте десило, имали сте од тих преговора опозицију - Павла Грбовића и Шапића - пола сата у Оку и Вука Јеремића, и то би било све од опозиције на РТС. Ја се надам да ће ЕК реаговати и направити извештај који је направила у Северној Македонији".
Трифуновић сматра да кампања бојкота мора бити активнија, и наводи да је његова идеја да се иде од врата до врата. Каже да је бојкот изнуђена ствар.
"Доста сам времена потрошио да наговорим своје саборце из Савеза из Србије да треба изаћи на изборе, да треба изаћи у две колоне, јер две колоне остављају некакаву могућност и избор за кога да гласају. Завикати бојкот у августу је неодговорно према бирачима, ја нисам могао да пропустим да не покушам нешто", додао је он.
То је одлука коју су у ПСГ дуго "варили", навео је Трифуновић.
"Ја сам био као жена у ПМС - од 11ч до 2ч сам био на бојкот, од 2ч до пола 5ч сам био дефинитивно за излазак и онда би легао са бојкотом", рекао је.
Навео је да су се он и пензионисана професорка БУ Србијанка Турајлић сагласили око тога да - "стомак каже бојкот, а рацио каже да треба изаћи", јер политичка борба треба да се води онде где се води - у парламенту." Нисам сигуран колико би Вучић желео да будемо у парламенту, мислим да му је то напријатнија слика него да будемо у бојкоту", подвукао је.
Говорећи о делу чланства који је напустио ПСГ, Трифуновић наводи да је све кренуло "негде од оних фамозних 500.000 евра", које је, како каже, ставио на сто, и рекао - стигла је понуда.
"Онда је кренуло неко лудило да се дешава у покрету, неки људи су покушавали да преговарају о тих 500.000 евра иза мојих леђа и да их узму, онда су покушавали да заразе неке друге људе, неким причама. Неко ме је убацио у неку Вајбер групу где су наши чланови и ти бивши... Ушао сам и видим људе чија имена и презимена не познајем, дакле не познајем људе лично, а који пишу о мени такве ствари какве можете да прочитате о мени у Информеру и Куриру. И онда ја уђем у ту групу и кажем - добар дан, Сергеј Трифуновић овде, мој број је тај и тај, свако ко може да разговара или можете заједно, изволите дођите да рашчистимо ове недоумице, видим да имате гомилу ненормалних и погрешних информација, ја бих волео да то решимо очи у очи. Онда су ти људи дошли на састанак који је трајао седам сати. Ја сам покушавао да нико никоме не упада у реч, да свако каже шта га тишти, какве замерке има. За седам сати нисам успео да чујем асполутно ништа смислено, осим што је један уважени члан, при том доктор наука, подигао столицу да удари Павла Грбовића који му се није ни обратио. Не бих трошио речи, желим им сву срећу и свако добро", рекао је он.
Говорећи о наредним корацима, поновио је да ће од ЕК тражити да се формира комисија која ће се бавити стањем у медијима, јер је, како оцењује, то алармантно и ургентно. Трифуновић је, каже, сасвим сигуран да ће се то догодити.
"Оно што имам незванично је да је у Љубљану на аеродром слетео авион са неких двадесетак ФБИ стручњака који се баве токовима новца, што је такође лепа вест."
Упитан да прокоментарише ситуацију на релацији Јунајтед медиа - Супернова, а на питање колико је важно да телевизијска станица као што је Н1 буде заступљена код свих оператора, Трифуновић каже:
"Па с обзиром на то да је једина страница на којој можете да чујете различита мишљења, то је апсолутно важно... Оно што је важно је да његова светост покушава да убије све што је слободни медиј, и све што је другачијег мишљења и речи, нема се ту даље шта рећи".
Државни секретар у Министарству правде Радомир Илић изјавио је да Устав Србије мора да се мења како би правосуђе добило екстерну контролу, јер су судство и тужилаштво, како је рекао, постали "неодговорна грана власти" и "затворени систем који води рачина само о себи". Навео је пример Француске у којој, како је рекао, судије и тужиоце поставља председник државе.
"То је још само један "диван" корак у приватизацији државе", закључио је кратко Трифуновић.
Прочитајте ОВДЕ шта је Зоран Живковић поручио српским властима.
Извор: Н1