Александар Вучић је у интервјуу за Јуроњуз поручио да је Србија суверена држава.
Александар Вучић разговарао је у Давосу, на маргинама Светског економског форума, са саветником за националну безбедност председника САД Робертом О'Брајаном.
Председник очекује поновну посету Београду Ричарда Гренела, специјалног изасланика Доналда Трампа за преговоре Београда и Приштине, у наредним данима.
Током дводневног боравка у Давосу, Вучић ће имати и низ билатералних сусрета са светским званичницима, привредницима и представницима финансијских институција.
"Да вам искрено кажем, доста ми је придика и тога да ми сви говоре о сарадњи са Кином, Русијом, а онда видим да се сви други састају са Си Ђинпингом и Путином и то чешће него ја. Радите свој посао, ви сте суверене државе, Србија је суверене држава. Радимо све што је најбоље за наш народ и за нашу земљу", рекао је Вучић.
Упитан шта би изабрао када би морао да бира између ЕУ и Русије, председник Србије је рекао да западни медији имају проблем да схвате да су односи Београда са Москвом за добробит српског народа и Србије.
"Увек кажем Путину и то не кријем, као многи други политичари из ЕУ, јер када виде Путина они заборављају одакле су. Ја му кажем да смо на европском путу и да је то наш стратешки циљ. Међутим, то не значи да чак и ако постанемо чланица ЕУ да ћемо пресећи везе, прекинути односе са Русијом, Кином и другима", рекао је Вучић.
Председник је додао и да неће доносити погрешне одлуке како би удовољио ЕУ или Москви и додао да не зна да ли ће Србија бити део ЕУ за три, пет или седам година, али да ће очувати своје односе за добробит народа и да је то наша политика.
"Не весели" стање односа са ЕУ
Говорећи о чланству у ЕУ, Вучић је рекао да Србија остаје на путу придруживања, иако је разочарана пројектом.
"Србија нема пуно ентизијазма, међутим и даље смо посвећени путу ка ЕУ јер не видимо праву алтернативу. Ми смо на том путу већ 20 година. Мислим, осим Турске, ниједна земља није толико дуго чекала", рекао је председник Србије.
Одбацио је тврдњу да је спор процес у нормализацији односа са Приштином био искључиви разлог због којег је Србија иза "кривуље приступања", и додао да су за то криви и недостатак подстицаја ЕУ и западних савезника.
"То је углавном због односа Београда и Приштине. Међутим у исто време, чак и данас ја о томе не разговарам само са европским званичницима, већ и са америчким државним секретаром Мајк Помпеом. И питао сам га ако постигнемо споразум са Приштином, ако пронађемо компромисно решење, да ли ће то бити довољно да се придружимо ЕУ. И нико из ЕУ, или чак из САД, јер блиско сарађују, није могао да потврди да ћемо постати део ЕУ", рекао је Вучић.
Како је објаснио, то значи да Србија мора да чека на одлуку и закључак ЕУ, да ли желе да виде Србију као део Уније или не.
Вучић је рекао да га "не весели" стање односа са ЕУ, али да је ипак дубоко захвалан Бриселу на помоћи коју је Унија пружила за врема великих поплава 2014. године.
Додаје да је српска економија најјача на западном Балкану са 4,5 одсо БДП-а у 2019. години и 4,1 одсто ове године, што, каже, показује да се крећемо у правом смеру.
Прочитајте ОВДЕ шта је још Вучић открио из Давоса.
Извор: Танјуг