Најновије

ПРЕВЕНТИВА ИЛИ НЕШТО ВИШЕ?! Србија увела пооштрену контролу због опасног вируса! Ове људе шаљу у карантин!

Збуњени путници пролазе поред камера које очитавају телесну температуру - ако је већа од 37,9 оглашава се аларм, а путник иде у карантин. На београдском аеродрому је пооштрена контрола због опасног коронавируса.

Београдски аеродром (Фото: Јутјуб)

Да ли због великог аерозагађења у нашој земљи или предострожности због епидемије опасног вируса, пред пасошком контролом стрпљиво је чекала групица кинеских путника "замаскираних" испод заштитних маски на лицу. Али, пре него што ће своје путне исправе дати на проверу, један по један, прошли су кроз специјалну контролу телесне температуре, која ће искључити зараженост коронавирусом. У просторији поред, подаци се очитавају на специјалном компјутеру под будним оком др Раше Миланова, санитарног инспектора Министарства здравља. Уколико неко од путника има температуру вишу од 37,9, огласиће се звук аларма, а иначе зелена линија на екрану - поцрвени.

- На граничном прелазу редовно је организована санитарна контрола, у смислу контроле путника на карантинске заразе и друге заразне болести. Међутим, када се догоди нека појава на глобалном нивоу која има епидемиолошки значај, као што је сада ситуација са коронавирусом, та контрола је нешто појачана - објашњава др Миланов, не скидајући поглед са монитора повезаног са термовизијским камерама.

Путници пролазе, један за другим, а на сву срећу аларм се не оглашава, а контролна линија је све време зелена.

- Немамо директне авионске линије са подручјем где постоји ризик од заразе, али преко унакрсних дестинација путници могу да дођу са таквих подручја, из таквих земаља. Путници имају законску обавезу када долазе из таквих земаља да се пријаве здравственим властима на аеродрому Београд. За сада нисмо имали случај који би могао да се доведе у везу са коронавирусом, али уколико би било случајева са критичном температуром, инспектор би пришао, издвојио путника и обавио са њим кратак епидемиолошки разговор - каже др Миланов и додаје да су ове камере постављене и на аеродрому у Нишу.

Уколико би камера детектовала телесну температуру вишу од 37,9 степени, инспектори поседују и бесконтактни термометар, којим би поново путнику измерили температуру, а потом га спровели у карантин.

- Постоје две опције оглашавања аларма, светлосни и звучни. Уколико лице има повишену температуру, зелена линија на екрану поцрвени, чује се и звучни сигнал, а ми имамо довољно времена да идентификујемо особу - истакао је др сц. Миланов.

За случај да се аларми огласе, додаје др Миланов, на аеродрому постоји и посебна просторија, односно карантин где би сумњиви путници били смештени док не дође Хитна помоћ, која ће га спровести на даље испитивање у Клинику за инфективне болести.

Иначе, током јучерашњег дана, укупан број лица заражених коронавирусом порастао је на 634, док је 17 особа умрло од последица ове болести.

Важне су мере превенције

Представник Светске здравствене организације (СЗО) у Србији Марјан Ивануша, рекао је да се ризик од уношења коронавируса у Србију или Европу проценује као низак или средњи, али да та могућност не може бити искључена, посебно ако се има у виду да предстоји кинеска нова година и да ће милиони Кинеза из свих делова света путовати у Кину. Два случаја заражених овим вирусом, међутим, потврђена су данас у Француској.

- Без обзира на то каква ће бити одлука, битно је да знамо основне мере превенције које су на снази - рекао је Ивануша.

А мере превенције које је издала СЗО су што чешће прање руку, прекривање уста током кијања и кашљања, избегавање блиских контаката с особама које имају развијене симптоме грипа или прехладе, темељно кување хране, посебно меса.

Ивануша наглашава да коронавирус изазива обичну прехладу, али да се и историји тог вируса десило да се појави нови облик који је изазвао болести САРС и МЕРС од којих се умире.

Батут: Нема места паници

Директор Института за јавно здравље Србије Верица Јовановић каже да Министарство здравља и све службе прате епидемиолошку ситуацију те да су на граничним прелазима појачане контроле.

- Нема места паници, примењујемо све што су препоруке СЗО везане за нови коронавирус - рекла је Јовановић.

Сазнајте ОВДЕ у којој земљи су потврђени први случајеви коронавируса у Европи.

Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА