Поруке које је донео Гренел нису нове и сличан став је заузела и тзв. Квинта рекао је Дачић гостујући у Јутарњем програму.
"Председник Вучић је поновио да те две ствари не могу да се доводе у исту раван. Таксе морају да се укину а Србија није уводила таксе када је Приштина водила кампање за признавање независности. Ако сви хоће, мис мо спремни да постигнемо мораторијум, али онда мора да стане и лобирање великих земаља за Косово, као и лобирање за пријем Косова у међународне организације. Променила се слика и однос снага и то њих боли. Од 193 земаља чланице УН 93 признаје независност Косова, 95 не признаје и пет земаља је у неком флуидном стању", истакао је Дачић.
Посета Гренела, према мишљењу министра спољних послова, има позитиван предзнак јер акценат ставља на економске теме и то су корисне иницијативе а показује и промењену позицију америчке администрације у смислу да се залаже за компромисно решење. Ипак, Гренел је рекао да рок за постизање споразума није орочен, али и да нема много времена.
"Порука Гренела да рок за постизање решења није неограничен је пре свега упућен Приштини", сматра Дачић.
Ситуација у Приштини је последица њихових унутарполитичких односа али је дијалог и због тога блокиран.
"Суштински дијалог се тренутно не води због такси а све мање се спомиње и Бриселски споразум који није реализован од стране Приштине пре свега када је реч о формирању ЗСО", истиче Дачић.
Када је реч о ситуацији у Црној Гори после изгласавања спорног Закона о слободи вероисповести министар Дачић каже да сукоба на релацији Београд-Подгорица нема, али да се Србија брине за положај Срба у Црној Гори.
"Србија да је и посмислила да донесе нешто налик таквом закону до сада би добила тешке критике од међународне заједнице. Међутим, изгледа да је многима неважно што у Црној Гори живи 29 одсто Срба. Ми се не слажемо са овим законом али и са положајем Срба у Црној Гори. Црна Гора нема непријатеља у Београду, ми поштујемо независност Црне Горе али они морају да поштују Србе који су рођени и живе тамо", рекао је Дачић.
Изборна трка може да се промени
Следећег месеца према најавама, посланици ће расправљати о смањењу изборног цензуса. Судећи по истраживањима, то померању се не тиче СПС-а. Међутим, могло би да се деси да се изборна трка промени.
"Што се центуса тиче и приче око тога проблем је што ни цензус од три одсто некима не би био довољан да га пређу", каже председник СПС-а.
Дачић је о евентуалном заједничком наступу са СНС-ом већ разговарао са Александром Вучићем али коначна одлука још није донета.
"То је идеја са позитивном конотацијом али о томе ћемо још разговарати. Коначна одлука како ћемо наступити на предстојећим изборима донећемо средином фебруара. Желим да нагласим да смо ми поносни на оно што смо постигли у последњих седам, осам година", истакао је за РТС Ивица Дачић.
Српски ловци МиГ-29М2 ће моћи да потапају непријатељске бродове. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: РТС