Питање је дана када ће опасни коронавирус, који сеје смртоносни страх на скоро свим континентима, а од кога је досад у Кини умрла 41 особа, а више од 1.300 је оболело, стићи у Србију.
Да постоји велика опасност показује престројавање лекара у свим здравственим установама у држави, који су, како Курир сазнаје, добили упутство од Института за јавно здравље „Милан Јовановић Батут“ како да се понашају када се појаве први пацијенти. Уз то, отворен је и посебан телефонски број на који би требало да се јаве сви који имају симптоме респираторне инфекције, а долазе из подручја у којима је регистрована зараза коронавирусом. По њих ће одмах стићи кола Хитне помоћи са медицинарима у заштитној опреми.
На опрезу
Истовремено, претходних дана већ су детектовани путници на београдском аеродрому који имају повишену температуру, а који су се вратили из иностранства у Србију. Срећом, они нису били заражени коронавирусом.
Да су сви на ногама, потврђује др Зоран Мрвић, директор Опште болнице „Студеница“ у Краљеву, који потврђује да је њихова здравствена установа, баш као и све остале у Србији, добила упутство од „Батута“ о поступцима и мерама које би требало да се спроводе у случају појаве пацијената са коронавирусом.
- Добили смо упутство. Оно садржи конкретне мере које се предузимају у случају појаве вируса. У понедељак ћу одржати састанак са свим запосленима у болници у вези са тим - каже др Мрвић.
Министарство здравља увело је и број телефона 064/8945-235, на који се могу јавити сви грађани уколико имају било какве симптоме респираторних инфекција или сумње на то, а долазе из кинеског града Вухана и других подручја захваћених коронавирусом. Одмах по позиву екипе опремљене заштитном опремом пружиће помоћ и транспортовати особу на Клинику за инфективне и тропске болести, где ће бити спроведене опсервација и комплетна дијагностика, али и даље лечење уколико је потребно.
Имамо све
Из министарства подсећају да је Србија обезбедила потребне реагенсе за потврђивање коронавируса, као и да су на аеродромима у Београду и Нишу већ неколико дана постављене термовизијске камере које детектују повишену телесну температуру. Сваки путник са оном вишом од 37 степени на термокамери обележен је црвеном или љубичастом бојом, а када прође кроз другу камеру, показује се тачно измерена температура тела. Тако је неколико путника из европских земаља и Србије заустављено претходних дана на београдском аеродрому на уласку у земљу због сумње на коронавирус. Након краће контроле и разговора са санитарним инспектором, потврђено је да је реч о вирусу грипа и путници су пуштени.
ХИТНА ПОМОЋ
064/8945-235 је телефонски број на који треба да се јавите уколико имате респираторних проблема, а путовали сте у подручја у којима је присутан коронавирус
Чињенице
Вирус је из Кине стигао
У Америку, Европу, Аустралију
Опсада: Градови-духови у Кини
Више од 57 милиона људи у изолацији
Улице Пекинга и других кинеских градова, који иначе врве од гужве и саобраћаја, јуче су биле сабласно пусте. Због појаве коронавируса широм земље, укључујући и главни град Пекинг, отказане су новогодишње прославе и традиционални вашари у близини храмова, а многи Кинези неће моћи да путују и стигну својим кућама. Наиме, власти су увеле јуче забране саобраћаја у још три града да би спречиле ширење коронавируса, чиме је од света одсечено више од 50 милиона људи у укупно 16 градова. Осим тога, у Вухану, који је већ у изолацији, забрањује се у центру употреба већине возила, укључујући приватне аутомобиле. Кинески медији јављају и да је у Вухану преминуо доктор Лијанг Вудонг од последица вируса, али и други доктор Ђинајаг Ђијун, али од срчаног удара услед исцрпљености после вишесатног прегледања пацијената. Лидерка Хонгконга Кер Лам прогласила је јуче ванредну ситуацију због коронавируса и најавила низ мера како би се и ограничили контакти са континенталном Кином и спречило ширење инфекције. Аустралија и Малезија јуче су потврдиле прве случајеве заразе код њих.
Прочитајте ОВДЕ шта се дешава телу када нападне коронавирус.
Извор: Курир