Тиме се подрива Уставом загарантована подела власти, као темељни основ правне државе. Високи савет судства подсећа да су сви државни органи и функционери дужни да својим поступањем и понашањем одржавају поверење у независност и непристрасност судија и суда, као и да им је забрањено коришћење јавног положаја и јавно иступање којим се утиче на ток и исход судског поступка. Стога је и недопустиво пре правноснажног окончања судског поступка било кога јавно оглашавати кривим или јавно проглашавати невиним, а такође је недопустиво јавно прозивати судије за правни став изражен у правноснажној судској одлуци, истакнуто је у овом саопштењу.
Такође, забрињавају изјаве појединих народних посланика којима се доводи у питање право судија на слободу мишљења, изражавања и удруживања. Када се наведено повеже са најавом увођења „екстерне контроле судске власти“ може се закључити да је на делу намера да се судству одузму атрибути равноправне гране власти.
Високи савет судства подсећа да је Предлогом Стратегије развоја правосуђа за период од 2019-2024. године, као општи циљ дефинисано даље јачање правне државе, јачање независности правосуђа и подизање нивоа поверења у правосудни систем, закључују у свом саопштењу.
Прочитајте ОВДЕ каква је то контраофанзива на Косову.
Извор: Правда