Најновије

BBC АНАЛИЗА: Колико је јака војска Ирана?

Иран је најавио освету након убиства генерала Касема Сулејманија у америчком нападу.

Иранска гарда (Фото: Јутјуб)

BBC анализира колика је заправо претња Ирана судећи по војним капацитетима.

Величина војске

Процењено је да је у иранској војсци 523.000 активног особља у различитим функцијама, према Међународом институту за стратешке студије. То укључује 350.000 њих у редовној војсци и 150.000 чланова Исламске револуционарне гарде. Њих 20.000 је у морнарици, а из ове групе патролирају у Ормуском мореузу, месту више сукоба, укључујући и оне у којима су заплењени страни танкери. Исламска револционарна гарда такође контролише јединицу Бадиџ, волонтерску снагу која помаже да се сузбију унутрашњи сукоби. Ова јединица потенцијално може да мобилише више стотина хиљада особља.

Исламска револуционарна гарда (ИРЦГ) установљена је пре 40 година да брани исламски систем у Ирану и осамосталила се као велика војна, политичка и економска сила.

Операције ван земље

Елитна јединица Кудс, коју је водио генерал Сулејмани, спроводи тајне операције на међународном плану за ИРЦГ и извештаје подноси врховном вођи Ирана, ајатолаху Алију Хамнеију. Верује се да броји 5.000 чланова. Јединица је послата у Сирију, где су саветовали снаге лојалне Башару ал Асаду и шиите.

Економски проблеми и санкције нашкодили су увозу оружја у Иран, које је релативно мало у односу да друге земље у региону. Вредност увоза у области одбране између 2009. и 2018. године је једнака 3,5 одсто увоза Саудијске Арабије у истом периоду, према подацима Међународног инситута за мировне студије у Стокхолму.

Већина увоза Ирана је из Русије, а остатак је из Кине.

Да ли Иран има ракете?

Да, ракете су највећи понос војске, с обзиром на мањак ваздушних снага у поређењу са ривалима као што су Израел и Саудијска Арабија. Министарство одбране САД у извештајима наводи да је Иран по питању ракета највећа снага Средњег истока, обухватајући ракете претежно кратког и средњег домета. Такође, наводи се да Иран тестира свемирску технологију која би омогућила развој интерконтиненталних ракета.

Сајбер

После великог сајбер напада 2010. године на иранска нуклеарна постројења, земља је почела да развија сопствене капацитете у сајбер простору. Према војном извештају САД, мета Ирана биле су ваздухопловне компаније, компаније које се баве енергетијкком и природним ресурсима и фирме за за сајбер-шпијунаже широм света.

Такође, у протеклој години Мајкрософт је саопштио да је хакерска група из Ирана повезана са тамошњом влашћу, циљала америчку председничку кампању и покушавала да провали у рачуне званичника владе САД.

Прочитајте ОВДЕ   зашто су дуге цеви у Њујорку.

Извор: BBC

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА