Комисија ће тако одговорити на француски нон-пејпер, као и предлоге шеснаест чланица Европске уније.
Француска је новембра прошле године упутила документ чланицима који се заснива на четири главна принципа: етапно приступање ЕУ, строжи услови током процеса, конкретније користи за грађане и, најзад, реверзибилност, односно могућност назадовања или санкционисања ако земља кандидат назадује у испуњавању критеријума.
Предлог Париза предвиђа отварање нових европских фондова, сада намењених само земљама чланицама већ током приступања, у зависности од напретка – чиме би грађани могли да осете предности и пре самог чланства.
Француски нон пејпер изазвао је велико узнемирење у јавностима региона, најпре због тога што није јасно образложен (па су неки помислили и да значи крај за све ЕУ амбиције Србије), али и због реално другачијих критеријума за пријем земаља у Унију.
Обновљени приступ требало би да буде заснован на четири принципа: постепено придруживање; строги услови; конкретне предности; реверзибилност, наводи се, између осталог, у документу.
Реверзибилности (поновног разматрања отворених поглавља у преговрима), међутим, неће бити. Незванично, Србија и Црна Гора неће бити враћене на почетак, већ ће се узети у обзир оно сто су до сада урадиле.
- Такође, идеја је да се у већој мери прати стање на терену, односно како се реформе спроводе и у пракси, не само на папиру - додаје извор.
Прочитајте ОВДЕ шта британски дипломата каже о решењу косовског проблема.
Извор: РТС/Блиц