Он напомиње да сви православни Срби, сви православни верници, поглавари сестринских Цркава, једнодушно показују "страдалну љубав и молитвену бригу за положај и права нашег верног народа у тој бившој југословенској републици" и подсећа да су, када је Патријарх Иринеј, како каже, на свој начин, претходних година указивао на проблеме са којима се Црква и православни народ у Црниј Гори суочавају, многи међу њима и он, мислили да су речи које том приликом користио "тек снажна, можда и прејака метафора".
- Међутим, као и много пута до сада, показало се колики значај за нашу Цркву имају његово животно искуство и, дубље сагледавање ситуације - оцењује митрополит Порфирије за Тањуг.
Он додаје да је Закон, који, како каже, носи циничан назив, о слободи вероисповести, само је кап која је прелила чашу стрпљења и трпљења.
- Погледајмо шта се са српским православним народом догађало у протеклих пар деценија у Републици Црној Гори: укинути су му језик и писмо; из наставних програма избачени су српски писци и култура; многи наставници српског језика су остали без посла, а затим им је, као и свим православним Србима уопште, потпуно ускраћена могућност да се запосле у било каквој државној служби - каже Порфирије.
Све то време, оцењује он, вршен је перфидни, насилни етнички инжењеринг који је имао за циљ да се Срби одрекну националне припадности и културе, а овим антицивилизацијским и дискриминаторским Законом је дефинисан и начин удаљавања од православне цркве, једном речју одрицања од себе.
- Е то је, показало се, било превише - каже он и додаје да су у Црној Гори "стасала поколења достојна оног нараштаја који су красили: бескомпромисна верска и национална свест и патриотизам, а које су комунисти мислили да су затрли"
- То су те хиљаде и хиљаде људи који су на улицама тамошњих градова изашли да мирно и достојанствено, ако хоћете демократски, бранећи слободу своје Цркве, у исто време бране будућност своје деце, али и слободу као такву, слободу као принцип. Изашли су да траже, ни више ни мање, него права која важе за све - поручује Порфирије и додаје да ти људи, понос српског народа, показују да темељно разумеју да су верска права или права Цркве неодвојива од права народа и личних, грађанских права.
У ове свете дане, каже, молимо се читавим својим бићем за нашу Цркву у Црној Гори, за наше архијереје, свештентво, монаштво и верни народ да им Господ Миротвирац, што пре донесе мир, али и право и правду. Молимо се за све људе добре воље, молимо се и и за оне који нису добре воле да се што пре Христовим рођењем одобровоље!
На питање како види, критике на рачун државе Србије, с једне стане да благо реагује и не чини ништа у одбрану имовине и права СПЦ у Црној Гори, а са друге стране да покушава да спречи заокруживање државности Црне Горе и да покушава да је дестабилизује и „врати под окриље Србије, митроплит Порфирије каже да му је познато искуство да сте што год да учините,за одређене људе у чије циљеве и пројекте се не уклапате , а приори криви, јер њима није важна истина, већ само њихов појединачни, голи интерес.
- Сведоци смо веома гласних, па и честих критика на рачун Србије да не чини довољно за Србе на Косову и Метохији, а сада и за Србе у Републици Црној Гори. А потом, када се очигледно покаже да то није баш тако, по строго утврђеном правилу јаве се они који тврде да Србија хоће да отме нечије територије, да се уплиће у живот других држава, да је безмало узрок свег зла и томе слично. Продуцент је један, сценарија два, глумци свима добро познати, режија већ монотона, али је представа за неупућене, а нарочито злонамерне, ефектна - сматра митрополит Порфирије.
"Не треба се обазирати ни на једне, ни на друге, него имајући Бога пред собом, радити по савести, а време ће показати ко је вера, а ко невера!", поручује он.
На питање мисли ли да ће исход данашњих председничких избора у Хрватској имати утицаја на положај српског народа у Хрватској и евентуално каквог, митрополити није одговорио конкретно, али истиче наду ће предизборну реторику врло брзо заменити дух заједничких интереса.
- Иако нисам политичар и у политику се не мешам, не могу а да не приметим да су се кандидати у изборној кампањи више бавили председником Србије, а мање нашим народом и његовим проблемима. Православни Срби, где год да живе, поготово у земљама бивше Југославије, у којима су лојални грађани и у којима без остатка поштују домаћи Устав и законе, сваког председника Србије, актуелног, пређашњег или будућег, виде и видеће и као заступника својих интереса. Тако је и у Хрватској - поручује митрополит загребачко-љубљански.
Каже да је лично уверен да ће предизборну реторику врло брзо заменити дух заједничких интереса, и то не само Србије и Хрватске и два народа, него свих држава и народа на овом подручју.
- За Србе у Хрватској, претпостављам и за Хрвате у Србији, добри односи двеју држава отварају перспективу за превазилажење и ублажавање проблема историјског наслеђа, при чему нам мисли и дела морају бити усмерени ка ономе што долази. Оно што је иза нас, оно знање и сећање које нам доноси велики бол морамо утврђивати озбиљним научним истраживањима, васпитавањем нових поколења у духу хришћанске културе памћења која јеванђелски упућује на међусобно праштање - наводи он.
Митроплолит Порфирије поручује у интервјуу Тањугу, да Православни Срби знају да све то у себи садрже речи традиционалног народног поздрава и божићне честитке: Мир Божји, Христос се роди!
- Тај поздрав, који у себи садржи радост коју нам нико не може одузети и ја упућујем Вама и свима онима који вас прате. Упућујем поздрав који позива на тржење опроштаја од свих и праштање свима, поздрав који позива на мир са Богом и са ближњима!
Ово је неокомунистички прогон СПЦ у Црној Гори! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Танјуг