Бомбардери Б-52
Амерички званичник рекао је у уторак да ће шест масивних бомбардера са осам мотора бити послато у ваздушну базу у Дијего Гарција у Индијском океану. Постоји око 75 Б-52 у активним и резервним флотама америчких ратних снага. Могу да носе мешовити терет од 35 тона наоружања који укључује бомбе, мине и ракете. Млазњаци, који су први пут ушли у употребу 1952, годинама су надограђивани да носе крстареће ракете које се лансирају у ваздуху. Сваки Б-52 може да носи 20 крстарећих ракета. Кад се ослободе од бомбардера, крстареће ракете користе унутрашње навођење и властите турбо-вентилаторне моторе за летење и погађање независних циљева са бојевим главама тежине до 3.000 фунти (1.360 килограма).
Б-2, невидљиви бомбардер
Тешки бомбардери у крилима могу да носе и конвенционално и нуклеарно оружје. Флота америчких ваздухопловних снага броји 20-ак оваквих летелица смештених у ваздухопловну базу Витмен у Мисурију, али они се могу пребацити у базе Дијего Гарсија или на пацифичком острву Гуам.
У конвенционалном конфликту, четворомоторни Б-2 може носити два Пенетратора за масовно уништење ГБУ-57, највећу нуклеарну бомбу у америчком арсеналу. Ове бомбе тешке 30. 000 фунти (13,607 килограма, дужине 9 метара) дизајниране су тако да ударе дубоко у земљу како би уништиле ракетне и командне комплексе који нису у досегу другог нуклеарног оружја. Б-2 такође може да носи низ другог наоружања и тестиран је у сукобима у Сирији, Ираку и Авганистану.
Б-1 бомбардери
Бомбардери са четири мотора, од којих САД имају више од 60 у својој флоти, могу да носе највећи терет било ког ваздухоплова америчког ратног ваздухопловства - више од 75.000 фунти (34.019 килограма), укључујући крстареће ракете, гравитационе бомбе и морнаричке мине. У прошлости су се Б-1 увелико користили за избацивање Joint Direct Attack Munitions, у основи бомбе без слободног пада, са системима за навођење који су причвршћени на њихове репове, а које се могу активирати на удаљености до 15 метара од циља.
Ф-22, невидљиви ловци
Америчке ваздухопловне снаге имају око 180 Ф-22, који се сматрају најспособнијим борбеним авионима. Поред своје способности да пруже све што један модеран борац може да приушти, Ф-22 може да носи и два система Direct Direct Attack и радарски вођене ракете ваздух-земља. У раним данима било каквих сукоба у којима су учествовале америчке снаге, од Ф-22 - са њиховом способношћу да остану неоткривени непријатељским радарима - могло би се очекивати да нападну положаје противваздушне одбране, отварајући ваздушни простор за следеће нападе већих авиона и крстареће ракете.
Подморнице са навођеним ракетама
Америчка морнарица има десетине подморница које могу остати потопљене и потенцијално лансирати стотине крстарећих ракета Томахавк на копнене и морске циљеве. Најспособнија од ових подморница, јесте подморница с навођеном ракетом класе Охајо, која носи до 154 Томахавка. Свака од ових ракета, наоружаних бојевом главом од 1.000 килограма (453 килограма), може погодити независне циљеве удаљене 1.609 километара од свог лансирног места. Уз то, сваки пројектил може носити информације о 15 циљева у свом систему навођења, што му омогућава могућност премештања одредишта током лета. Поред подморница класе Охајо, бродови америчке морнарице Вирџинија и Лос Анђелес класе - више од четири десетине њих - могу превозити Томахавке, мада у мањем броју.
Носачи авиона
У флоти америчке морнарице постоји 11 активних носача авиона, 10 Нимицове класе и једна Форд-класа. Иако се ови бројеви чине великим, само три до четири ће вероватно бити припремљени у било којем тренутку. Од понедељка, амерички Поморски институт показао је једног носача, УСС Хари Труман, на Блиском истоку.
Носачи могу да држе више од 60 авиона, укључујући борбене авионе Ф/ А-18, са борбеним дометом већим од 1.200 миља (2.300 километара), носећи две ракете земља-земља. Поред носача, морнарица управља са девет јуришних бродова. Ови бродови носе најновији борбени авион америчке војске, борбени авион Корпуса Ф-35Б. Ф-35Б могу носити две вођене бомбе с радијусом од око 500 миља (805 километара). Као и носачи, мање од половине ових бродова вероватно ће бити спремно за борбу у било којем тренутку. Један од њих, УСС Батан, налази се у близини Блиског Истока. Разарачи Ратне морнарице САД могу деловати заједно са носачима авиона у ударним групама или независно.
Разарача класе Arleigh Burke има више од 70 у активној служби и чине окосницу морнаричке флоте. Свака од њих може носити до 56 крстарећих ракета Томахавк за напад на копнене и морске циљеве. Крстарице класе Ticonderoga такође носе крстареће ракете, иако у мањем броју од разарача. Оба типа брода дају морнарици свој најнапреднији систем противракетне одбране АЕГИС. Систем који преноси информације о циљању међу разним платформама може циљати бродске ракете ниског нивоа и балистичке ракете које прете бродовима или чак циљеве на копну.
Снимак америчких војника док на њих падају бомбе у Ираку погледајте ОВДЕ.
Извор: Си Ен Ен