„Команда ЛНА поздравља иницијативу председника Русије Владимира Путина, председника пријатељске руске државе, усмерену на успостављање мира, и изјављује да ће се напори оружаних снага у рату против терористичких група наставити“, наводи се у саопштењу.
Председници Русије и Турске Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган договорили су се 8. јануара око заједничког става о Либији и позвали све стране да прекину ватру од поноћи у недељу 12. јануара и хитно седну за преговарачки сто.
Влада у Триполију раније је затражила војну помоћ од Турске, усред напредовања снага маршала Халифе Хафтара ка либијској престоници. Саопштено је да се ради о копненој, поморској и ваздушној војној подршци, како би се одбила офанзива. Турски парламент је 2. јануара већином гласова одобрио слање турске војске у Либију. Већина арапских земаља снажно се противи могућој војној интервенцији Турске у либијском сукобу.
Криза у Либији
Након свргавања и убиства Муамера ел Гадафија 2011. године, у Либији је почела политичка криза. Тренутно је у земљи двовлашће. Парламент који је изабрао народ влада на истоку, а на западу, у главном граду Триполију, налази се Влада националног јединства, на челу се Фајезом Сараџом, која је формирана уз подршку Уједињених нација и Европске уније.
Власти источног дела земље раде независно од Триполија и сарађују са Либијском националном армијом, која води дуготрајан рат са милитантима. Уједињене нације предлажу да се на пролеће 2020. године у Либији одрже општи избори, чији би резултати требало да доведу до формирања легитимних и општепризнатих органа власти.
У НАТО укључити и земље Блиског истока! Више о томе ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews. com