Лајчак је за аустријски Винер цајтунг рекао да је најтежи део био да се дијалог уопште поново покрене и понавља да је циљ "обавезујући обухватни споразум".
"Већ имамо предлог текста о прогнаним и несталим особама као и о економској сарадњи. Али и овде важи начело да ништа није договорено док све не буде договорено. Тренутно дискутујемо о веома комплексним темама, међу којима су финансијска потраживања и власничка права", рекао је Лајчак.
Он је истакао питање Заједнице српских општина која је, како је подсетио, већ договорена споразумима 2013. и 2015. година, који нису спроведени.
"То је веома осетљива тема о којој се огласио и косовски уставни суд - то мишљење се мора узети у обзир. Али питам оне који кажу да сада није прави тренутак за то: Када, ако не сада? Па сами сте потписали договор", указује Лајчак.
На питање новинара бечког листа да ли за договор недостаје мотивације, јер државе ЕУ годинама нису заинтересоване да приме нове чланице, Лајчак одговара:
"Председник Вучић поставља легитимно питање. Очекујемо од њега да донесе далекосежну одлуку, а он се пита: Како могу да објасним грађанима да је то добро за њих? Овај преговарачки процес је од почетка био повезан са европском перспективом земље и сада се Вучић пита: колико ћемо те европске перспективе добити?", рекао је Лајчак.
Словачки дипломата указује да балканске земље очекују европску перспективу, а ЕУ очекује да оне на томе озбиљно раде. Лајчак сматра да је то "принцип кокошке и јајета". "Можемо да се међусобно оптужујемо, али то никоме не користи", каже Лајчак.
Наводећи да извештаји Европске комисије о напретку јасно показују да се у региону изгубио реформски елан, Лајчак каже да земљама Западног Балкана мора бити јасно да пријем у ЕУ захтева много рада и да нико не добија чланство тек тако.
"Током прошле Европске комисије смо изгубили политичку визију, доминирали су технички детаљи. То се осетило и у државама Западног Балкана. Али ускоро би требало да почну преговори са Северном Македонијом и Албанијом, уведена је нова методологија у разговорима о проширењу. Политичка визија је поново ту", додаје Лајчак.
На питање о идејама из САД, које би евентуално укључивале размену територија, Лајчак одговара да је потребно наћи европско решење које одговара 21. веку.
"Регион има трагичну прошлост са повлачењем граница дуж етничких линија", указао је Лајчак.
Да ли је дошло време за референдум о Дејтонском споразуму, сазнајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг