Аркан је у новембру 1990. са арсеналом оружја ухапшен у Двору на Уни. Туђман је био приморан да поклекне јер су Ражнатовићеви саборци (са трибина, а касније и ратишта) смислили план да отимају чланове његове најуже породице који су живели у Србији како би заузврат команданта извукли из хрватског казамата, открива Српски телеграф.
- Арканови момци, када су чули да је командант ухапшен, смислили су операцију како да га извуку из затвора. Постојала је идеја да се киднапује Туђманова ћерка Невенка, која је била удата за Србина и живела у Земуну. Знало се да је она слаба тачка хрватског лидера, иако нису имали хармоничан однос јер никад није могао да јој опрости брак са Србином. На крају су његови пријатељи, може бити и уз подршку државне безбедности, заправо, отели Туђмановог унука Невенкиног сина Дејана Кошутића - прича извор добро упућен у тадашња дешавања.
Како даље наводи саговорник, то што су му унука отели и одвели на Фрушку гору, где су га држали на непознатој локацији, било је још убитачније за Туђмана и тако су га уценили. Послали су својим каналима и каналима тадашње службе поруку да се изврши размена - он да нареди пуштање Аркана, па ће му они ослободити унука. Операција је успешно завршена и Ражнатовића су експресно ослободили 14. јуна 1991. године.
- Само је четири-пет сведока живо, а међу њима је и шеф те операције, иначе познати српски бизнисмен- открива саговорник.
Миломир Марић, главни уредник телевизије Хепи, потврђује да се у Београду у то време говоркало да су Хрвати под притиском ослободили Ражнатовића.
- То је била прича тих година, говорило се да је Аркан из затвора пуштен пошто су из људи из његовог окружења организовали отмицу Туђманове ћерке Невенке и(ли) унука Дејана - прича Марић.
Бивши оперативац ДБ Божидар Спасић такође има сличне информације:
- Обавестили смо Јосипа Перковића, хрватског обавештајца, и Здравка Здравка Мустача, бившег шефа југословенске тајне службе, који су тада били високо у Фрањиној структури, да оду код Туђмана и објасне позицију, да неће бити добро ако га задрже. Да објасне да би било пожељно да ослободе Аркана, како се ствари не би закомпликовале, Ражнатовићево окружење би се светило, дошло би до отмица. На томе се, колико знам, завршило.
Туђманова мезимица удала се за Србина
Невенка Туђман, мезимица хрватског председника, забила му је, како се препричавало, кад се томе најмање надао, нож у леђа, удавши се, уочи матуре, за Србина из Земуна Стевана Кошутића, сина југословенског дипломате Синише Кошутића. Отишла је од куће и наставила живот у Србији. Имала је тада непуних 18 година. За Туђмана је то био прави шок.
- Невенку је, за разлику од својих синова, обожавао. По казивањима рођака и неких пријатеља, Туђман можда чак и годинама није хтео разговарати с Невенком - наводили су медији.
Тужилац Анте Нобило: Аркан пуштен на интервенцију Туђмана
Хрватски тужилац Анте Нобило, који је подигао оптужницу против Ражнатовића, сматра да је он пуштен због интервенције Туђмана.
- Према мом мишљењу, то је била интервенција из уреда председника државе Туђмана - изјавио је он пре око годину дана (у емисији "Ћирилица", аутора Миломира Марића).
Упитан да ли је тачна прича да је полиција ухапсила у Београду Туђманову ћерку Невенку или неког другог члана породице, Нобило је казао:
- Као тужилац немам потврде, али се причало да на Фрушкој гори неко држи Невенку. Али све су то биле гласине. Ја знам да сам као тужилац тражио притвор и да, ако оде у Београд, ми га не можемо добити натраг. И знам да је судија, који је био поштен, донео одлуку која није у складу са законом. И знам да сам видео Туђмановог саветника за националну безбедност када је било већање у суду. Из тога закључујем да је интервенција била с врха.
Чињенице, хапшење Аркана
- Српска добровољачка гарда формирана је 11. октобра 1990.
- у ноћи између 28. и 29. новембра 1990. Ражнатовић је ухапшен у Двору на Уни, по повратку из Книна
- с њим ухапшени и Душан Бандић, Зоран Стевановић и Душан Царић
- код ухапшених пронађена већа количина оружја (аутомат хеклер и кох, пиштољ, револвер, бомбе, муниција...)
- пребачени су у Загреб, у затвор у Реметинцу, а поступак против њих покренут пред судом у Сиску
- у затвору је имао посебне услове - ТВ и дозвољене посете породице, родбине
- оптужницу подигао Анто Нобило, заменик окружног јавног тужиоца Загреба
- пресуда је изречена 14. јуна, кад су пуштени из затвора у Реметинцу
- истог дана, око поднева, пет луксузних лимузина са око двадесетак пријатеља сачекало га је испред затвора
- специјална колона одјурила је ка аеродрому Плесо, где их је чекао авион с упаљеним мотором.
Србија се припрема за нови удар короне, процене о његовом трајању нису оптимистичне. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Српски Телеграф