-На графичком приказу се виде и таласи и пикови. И оно у јулу је био талас, а не пик. Када све то гледате на графикону, имате талас од неколико дана, можда неколико недеља, а пик је онда када имамо највећи број у оквиру тог таласа. Дакле, када имамо оборен рекорд, то је пик, а талас траје, на пример, недељу дана пре и недељу дана после пика - објаснио је за проф. др Бранислав Тиодоровић.
Први талас трајао је од марта до краја маја, други од почетка јуна до средине септембра, а овај трећи је по мишљењу стручњака мало поранио. Наиме, очекивао се тек почетком новембра.
- Проблем ће нам бити новембар и децембар, јануар и фебруар. Зимски месеци, снег, влажност ваздуха, људи у затвореном простору - све то вирусу одговара за ширење. Сад у октобру ћемо имати Михољско лето. Ова два хладна дана ће проћи, па ћемо опет имати лепше време. Али, када уђемо у новембар и децембар, јануар, фебруар, то ће бити месеци који ће бити проблематични због боравка у затвореном простору.
Дакле, трећи талас могао би да траје пет месеци, до пролећа.
- Трећи талас ће нам, самим тим, трајати дуже, него први и други, али не би требало да буде и тежи. Јер ако спроводимо мере и ако се трудимо да их маскимално спроводимо, како у градском саобраћају, тако и у колективима, онда нећемо имати тежу ситуацију у односу на јул. Биће овај талас у том случају под контролом - рекао је за Тиодоровић.
Са овим мишљењем се слаже и проф Петар Кочовић по чијим је математичким прорачунима трећи талас короне почео још 14. септембра. А бројке говоре да би пик, односно главни удар, могао да се очекује првих дана новембра.
Како је проф Кочовић представио на Фејсбуку, већ за четири-пет дана Србија би из жуте могла да уђе у црвену зону, односно да уместо садашњих 20-так заражених на 100.000 становника има барем 50 одсто више.
По математичким формулама први талас короне је у Србији трајао од 6. марта до 26. маја, а други од 27. маја до 13. септембра.
Вучић помпезно најавио, али Путин не долази у Београд! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Блиц