Срби за Светог Тому причају да кад су свеци делили улоге да је он узео печат од облака, али не доноси олују већ драгоцену кишу. Верује се да Свети апостол Тома, ако се наљути, може једног дана да донесе велики потоп, али како га надгледа Пресвета Богородица, то неће бити ускоро.
Томиндан се слави као крсна слава, а најчешће га славе гдунђери и дрводеље као еснафску славу, па на тај дан ништа не раде. Свети Тома је био вешт дрводеља тако да никада није дељао дрво на пању већ на камену. Према предању, једном је наишао ђаво у облику прелепе и врцкасте девојке, па поче да га искушава. Тома се загледа у њу, удари сечивом у камен и отупи секиру. Светитељ се према црквеним књигама много наљутио, изазвао силну кишу и потопио ђавола у бару.
Томиндан се, по бројности свечара, налази на дванаестом месту слава код Срба. Томиндан је дан посвећен Светом апостолу Томи. Овог Апостола зову и "неверни Тома", јер није поверовао у Васкрснуће Господа, па се Исус Христос поново јавио ученицима, а Томи посебно обратио да пружи руку и додирне му ребро, тако да више не буде неверан.
Тома није био само неверан, већ је и са временом имао проблема. Остало је записано да је једини од Апостола закаснио на погреб Пресвете Богородице, па је на његово инсистирање отворен гроб. Тада се видело да је њен гроб празан, да се Богородица вазнела на небо, и да је у гробу остао само свети покров који је касније пренесен у цркву у Цариграду.
Све бесмислене изјаве Ане Брнабић прочитајте ОВДЕ!
Извор: magazin.novosti.rs