Како пише реномирани лист Popular Mechanics, тај сан ће остварити стратешки далекометни топ Strategic Long Range Cannon (SLRC).
Лист наводи да би такве супертопове могли носити ратни бродови класе „Монтана“ и да би то изледало овако:
«Монтана би из Северног мора могла да пуца циљеве у западној Русији, па чак и саму Москву. Једна Монтана у Индијском океану могла би да гађа већи део Пакистана, Авганистана, Ирана, Јемена и Сомалије. Из западног дела Пацифика, Монтана, која би се налазила иза Јапана, могла би да ватром покрије читаву Северну Кореју, па чак и Пекинг и Шангај».
За овај пројекат америчког стратешког оружја сазнало се 2019. године. Његов прототип је постављен на војном полигону «Јума» у Аризони, на којем ће и бити тестирано до 2023. године.
Оружане снаге САД свој супертоп намеравају да користе за «бушење рупа» у непријатељској одбрани ради отварања пролаза својим копненим снагама.
Ти топови би пуцали са положаја који су недоступни «непријатељску контраватру».
Претпоставља се да ће Американци ове своје топове распоредити и на територијама Пољске, Литваније, Летоније, Естоније и Ј. Кореје.
Московски војни експерт Алексеј Леонков, наглашава да амерички супертоп «није ништа друго до покушај стварања најјефтинијег могућег аналога руских оперативно-тактичких ракетних система Искандер и Точка-У. Таври да је инфериорна у односу на њих и по домету и по прецизности.
Виши истраживач московске Академије војних наука, Владимир Прохватилов, сматра да ће амерички супертоп – и кад се појави – бити „неефикасно и застарело оружје“.
Прохватилов наглашава да би то оружје највероватније испаљивало ракетне пројектиле а не пуњене барутом.
Указује да ће то оружје бити толико гломазно да ће га – већ после првог пројектила – бити лако уочити и уништити.
Према његовим речима, и у тој врсти оружја Сједињене Државе заостају за Русијом.
Прохватилов закључује овако:
„Било је извештаја да желе да таквим супертоповима из Пољске пуцају и на Москву. Ми, међутим, у Калињинграду већ имамо ракете Искандер које могу да стигну до главних престоница европских земаља. Дакле: наш одговор је одавно постоји“.
Руски војници стигли у Нагорно-Карабах. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: fakti.org